Kvíz slovenských slovíček: Zjistěte, jak dobře našim sousedům rozumíte? Jednoduchý test, který musí zvládnout každý

Kvíz slovenských slovíček: Zjistěte, jak dobře našim sousedům rozumíte? Jednoduchý test, který musí zvládnout každý

Foto: zmotions / Shutterstock

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Slovenština je jazykem, kterému více či méně rozumí každý Čech. Občas se ale objeví slovo, s kterým má především mladá česká generace problém. Jak jste na tom se slovenštinou vy?

Obsah článku
  1. Původně slovanský jazyk má dlouholetou historii
  2. Do spisovné podoby jej převedl Anton Bernolák

Původně slovanský jazyk má dlouholetou historii

Když se řekne slovenština, asi každý z nás si vybaví Slovenskou republika. Právě pro ni je tento jazyk oficiálním státním jazykem. Kde se ale vůbec tento jazyk vzal a jakou má historii? Slovenština je původním západoslovanským jazykem. Není náhodou, že je to jazyk nápadně podobný češtině. S tou je spojován především kvůli dlouholeté historii českého a slovenského státu. Možná i proto není náhodou, že se jedná také o jeden z nejčastějších cizích jazyků, který na území České republiky můžeme zaslechnout.

Do spisovné podoby jej převedl Anton Bernolák

Slovenština vznikla před mnoha stovkami let z praslovanštiny. Její začátky jsou datovány do období 10. století. Vývoj jazyka pak měl pokračovat ještě další 4. století do doby, kdy se začaly vytvářet slovenské dialekty. Největšího rozkvětu tento jazyk dostál v polovině 18. století. V té době se slovenština začala aktivně využívat ve městech a v domácnostech lidí vyšších vrstev. Spisovná slovenština tak, jak ji známe dnes, byla upravena římskokatolickým knězem a jazykovědcem slovenského původu Antonem Bernolákem. Základy nové gramatiky byly v roce 1846 zapsány v jazykovědné knize Nauka reči Slovenskej. Ta je tak dílem plným informací, z kterých vychází dnešní podoba slovenštiny.

 

Reklama
Zdroj článku:
Reklama