Vánoce jsou za dveřmi: Otestujte se, jak dobře znáte adventní tradice a zvyky
Vánoce i advent jsou krásným časem, kdy většina lidí dodržuje mnoho adventních zvyků a tradic po našich předcích. Víte ale, odkud který zvyk pochází a hlavně co symbolizuje?
Některé české adventní zvyky a tradice jsou tak zakořeněné a natolik se ujaly, že je slaví lidé po celé zemi, často i po celé Evropě.
Adventní kalendář
Jedním takovým je adventní kalendář, kdy si každý den v prosinci děti (i dospělí) otevírají jedno okénko kalendáře, a zkracují si tak čekání na Vánoce. Tento zvyk vymyslel mnichovský obchodník s knihami Gerhard Lung. Tenkrát v kalendáři s názvem V zemi Ježíškově nebyly čokolády, ale obrázky, které si děti vystřihly a postupně je skládaly ve vánoční verše.
Jmelí
Dnes se jmelí prodává snad ve všech barvách. Vidět můžete zlaté, stříbrné, bílé, někdy ale i růžové či fialové. Klasické přírodní zelené je také k dostání. Původně právě zelená barva jmelí symbolizovala svěžest a zdraví. Nažloutlá barva plodů pak připomínala slunce.
Latinský název slova jmelí se překládá jako „lepidlo“ a pro udržení lásky prý pomáhá políbit se pod jmelím.
Adventní věnec
Adventní věnec je symbol hned několika symbolik dohromady. Věnec obecně představuje vítězství, kruhový tvar věnce pak symbolizuje mír a bezpečí. Živé větvičky, ze kterých se adventní věnec vyrábí, mají symbolizovat věčný život a schopnost přírody přežít zimu.
Tradice adventních věnců je na našem území zhruba od 30. let 20. století, dorazila k nám z Německa. Adventní věnec zdobí čtyři svíčky, historicky se jednalo o svíčky fialové a růžové, které představovaly očekávání a radost. Dnes se věnce zdobí spíše podle vkusu každého jednotlivce.
A jak jsou na tom další krásné české adventní zvyky a tradice? Otestujte své znalosti o adventním čase v našem kvízu.