Troufnete si? Otestujte své znalosti českých vánočních tradic a nalaďte se na sváteční pohodu
Vánoce jsou obdobím, na které se těší většina lidí. Umí být sice velmi hektické, ale skrývají mnoho krásných českých vánočních tradic a zvyků. Dostaňte se s námi do radostné vánoční nálady!
Českých vánočních tradic a zvyků je známa celá řada. Některé pocházejí z církve, jiné od obchodníků nebo se k nám dostaly z jiných zemí. Pojďme si připomenout některé trochu zapomenuté zvyky, ale i věčné klasiky, které se v českých domácnostech udržují dodnes.
Házení střevíce
Jedná se většinou o zapomenutý vánoční zvyk. Svobodné dívky se na Štědrý den mohou zeptat osudu, zda se další rok vdají a odejdou z domova. Věštilo se to pomocí hodu střevíce. Dívka se otočila zády ke dveřím a hodila střevíc přes hlavu. Pokud dopadl patou ke dveřím, zůstává doma. Pokud střevíc směřoval špičkou ven, čekala ji láska a svatba.
Vánoční stromeček
Jehličnatý stromek symbolizuje pro křesťany věčný život, protože je stále zelený a neopadává. Historie vánočního stromku je však bohatá a sahá až k pohanským kultům spojeným s uctíváním stromů.
Stejně bohatá je i historie zdobení stromečku. V Čechách se prý první ozdobený vánoční strom objevil v roce 1812 v Praze. Tento strom představil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Postupně se vánoční stromeček rozšířil po celé Praze, dalších městech i na venkov.
Stromeček by se podle tradic měl zdobit až těsně před Vánoci, většina českých domácností tento zvyk dodržuje a zdobí jej večer 23. prosince, případně až přímo na Štědrý den. Tradice určuje i termín odstrojování stromku – ten by se měl odstrojit na Tři krále, tedy 6. ledna. V minulosti lidé věřili, že pokud vánoční stromeček odstrojí dříve, budou mít celý následující rok neštěstí.
Několik krásných českých vánočních tradic a zvyků jsme si připomněli. Co ale ty ostatní? Vyzkoušejte, jak dobře znáte naše vánoční tradice a zvyky.