Kvíz: Vyzkoušejte si, jak dobře znáte slova, která běžně používaly naše babičky. Všech 10 nedá skoro nikdo
Jazyk se neustále mění, a s ním i slova, která používáme. Mnohé výrazy, které byly za mládí našich babiček běžně užívány, dnes upadají v zapomnění. Otestujte si, kolik z nich ještě znáte.
Archaismy
Archaismy, tedy zastaralá slova, jsou prvky jazyka, které dokážou obohatit naše vyjadřování o neobvyklý a zajímavý rozměr. Nejde však o žádný nový fenomén, tato slova byla běžnou součástí mluvy například našich babiček. Je pravdou, že archaismy označujeme jako zastaralé, ale přesnější by bylo říct, že jde o výrazy, které byly nahrazeny modernějšími synonymy. Do této kategorie spadají nejen slova, ale i gramatické, fonetické a fonologické jevy, které už dnes běžně nepoužíváme.
Většina těchto výrazů z běžného užívání téměř vymizela, a současná generace tak mnohdy ani netuší, co znamenají. Přesto se některé archaismy stále objevují, nebo se dokonce vracejí do jazyka, a to například v literatuře, umění či při oživování tradic.
Jak si rozšířit slovní zásobu?
Archaismy se nejčastěji objevují v psaném jazyce, zejména ve starší beletrii nebo v knihách, jejichž příběh se odehrává v minulosti. Přesto na ně můžeme narazit i mimo literaturu, někteří lidé je rádi používají k ozvláštnění svého projevu. Často se s nimi také setkáme v řeči starších lidí, kteří tato slova znají již od mládí.
Pokud jsou archaismy použity správně a s citem, mohou větám dodat originální šarm. Tyto výrazy označují věci, které stále existují, ale v dnešní době se pro ně používají jiná slova. Archaismy tak mohou být přirozenou součástí jazyka, ať už se jedná o náhodné užití, záměrné oživení textu, nebo nářeční odlišnosti. Vznik a zánik slov je totiž nedílnou součástí jazykového vývoje.
Kvíz
Teď už vám jen zbývá vyzkoušet si, kolik archaismů znáte zrovna vy: