Kvíz: Za socialismu jsme používali slova, která již v dnešním slovníku nenajdete. Pamatujete je všechny?
Socialismus na našem území trval několik desítek let. Ne náhodou se tak ve slovníku československých občanů objevovala slova, kterým dnes již téměř nikdo nerozumí. Vyzkoušejte si, jak jste na tom se znalostí těchto pojmů.
Druhá světová válka dala zabrat téměř celému světu. Oklepat se z jejich hrůz muselo i Československo. Československá republika k nabrání sil potřebovala mnoho let. Na starosti měla ale také něco jiného. A sice přizpůsobení se novému režimu. Již v roce 1946 totiž parlamentní volby vyhrála Komunistická strana Československa. Na začátku se vše mohlo zdát poměrně bezproblémové. Již o dva roky později, konkrétně v roce 1948, musel tehdejší prezident Edvard Beneš přijmout demisi všechn nekomunistických ministrů. Takzvaný Únorový převrat následně rozjel naprostou kontrolu komunistů nad celým státem.
Komunismus pro většinu obyvatel nebyl žádný med
I přesto, že bylo Československo naoko prezentováno jako lidově demokratická republika, opak byl pravdou. Za drsným režimem s přísnou diktaturou stálo například znárodnění průmyslu i majetku obyvatel či poprava Milady Horákové. Ta nebyla jedinou, která v této době přišla o život. A to vše pouze proto, že se tehdejšímu systému tito lidé jaksi nehodili.
Státu, ve kterém svoboda neměla téměř žádné místo, postupně docházela trpělivost. Než stihlo dojít ke změnám, odehrálo se Pražské jaro a okupace. Takzvané období normalizace šlo ruku v ruce s nesvobodou, zákazem cestování a silnou cenzurou.
Takovýto režim, na jehož počátku bylo i Husákovo vedení, skončil až pádem komunismu v roce 1989. To, zda je současný režim v České republice lepší či horší, necháme na vás. Díky kvízu můžete alespoň posoudit, jak jsou na tom vaše znalosti ze socialistického slovníku.
Kvíz