Proč je pro vaše zdraví důležité dodržovat tato pravidla ve své ložnici
Vedle pestré a vyvážené stravy a pohybu je spánek tím nejlepším, co pro své zdraví můžete udělat. Aby byl co možná nejkvalitnější a pro naše tělo opravdu přínosný, je potřeba nastavit si v ložnici určitá pravidla.
Člověk potřebuje několik stimulantů, aby se mu dobře spalo. Mezi ně patří teplo, světlo, hluk a komfort. Kvalita spánku a jeho trvání je pro lidské zdraví stěžejním faktorem – to, jak se v noci vyspíme, přitom ovlivňuje i to, jaký budeme mít den.
Pravidlo č. 1: Vhodná matrace
Při výběru matrace bychom si měli dát záležet. Nejen, že je matrace a její vlastnosti stěžejní pro náš spánek, snižuje také napětí v těle či úzkosti, a podmiňuje tak celkovou relaxaci. Ideální délka spánku je u dospělého člověka 7–8 hodin denně. Během této doby by mělo dojít také k uvolnění a relaxaci svalů, páteře, kyčlů a ramen a celkovému uvolnění stresu a napětí. Jestliže máte pocit, že po osmi hodinách spánku nejste vyspalí, všechno vás bolí a klidně byste ještě na pár hodin zabrali, možná je načase vyměnit matraci.
Pravidlo č. 2: Teplota v ložnici
Pokud se právě zamýšlíte, co byste na své ložnici zlepšili, abyste dosáhli kvalitnějšího spánku, pozornost věnujte také teplotě v místnosti. Každý z nás preferuje něco jiného, ideální teplota by však měla dosahovat zhruba 18,5 °C. Při spánku totiž dochází k poklesu teploty v našem těle, tudíž nám chladnější okolní prostředí může pomoci usnout a udržet tělo ve spánku.
Pravidlo č. 3: Okolní zvuky
Zatímco někteří ke spánku potřebují absolutní ticho, najdou se i tací, kteří bez poslouchání pravidelných zvuků ani neusnou. Nemělo by se ale jednat o příliš velký hluk, ten by naopak mohl způsobit spíše roztříštěnost spánku, a neblaze se tak projevit na našem duševním, potažmo i fyzickém, zdraví. Pokud máte ovšem pocit, že nemůžete zkrotit myšlenky a nedaří se vám proto usnout, mohli by vám pomoci jemné zvuky, například zvuky bouřky a deště nebo relaxační hudba. Milovníci úplného ticha mohou vyzkoušet závěsy, které blokují ruchy ulice.
Pravidlo č. 4: Nastavení světla
Náš spánek je řízený hormony, které reagují na světlo v okolí a celý spánkový cyklus se řídí takzvanými cirkadiánními rytmy. Jakmile dojde ke značnému poklesu světla, vyplaví se hormon melatonin, díky kterému začneme pociťovat únavu a potřebu jít spát. Pokud tedy dlouho koukáme přes spaním do telefonu či počítače, doporučuje se vzít si při této činnosti speciální červené brýle, blokující modré světlo z těchto zařízení. Pro tělo je takové světlo přirozenější a snáze potom přechází do spánku.
Existují i další faktory, které mohou kvalitu našeho spánku ovlivňovat. Vlhkost ovzduší v ložnici je důležitá pro naše dechové ústrojí, zvlhčování nosní sliznice a zamezení rozvoje různých alergií. Je potřeba dbát také na výběr ložního prádla, které v případě například špatného složení či stavu může naopak rozvíjet v jedinci alergie a astma. Také celková estetika ložnice může přispět k uvolněnosti a relaxaci, která je k navození spánku klíčová.