Meteorologové se obávají tohoto neobvyklého jevu: Pozor, přinese extrémní počasí na jaře

Meteorologové se obávají tohoto neobvyklého jevu: Pozor, přinese extrémní počasí na jaře

Foto: BrianAJackson / Depositphotos

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Kdy ustanou mrazy, a přijdou vydatné sluneční paprsky, by chtěli vědět zemědělci i zahrádkáři. Přesnou odpověď ale nedostanou a mohou se tak obávat, aby nepřišla dubnová katastrofa ve formě mrazů tak, jako se to stalo minulý rok.

Obsah článku
  1. Jaké bylo poslední jaro
  2. A jaké by mělo být letošní jaro?
  3. Meteorologové se obávají neobvyklého jevu 

 

Jaké bylo poslední jaro

Jaro roku 2024 bylo ve znamení výkyvů. Průměrná teplota v březnu byla 7,0 °C, což jsou skoro čtyři stupně nad dlouhodobým průměrem. V tomto měsíci byl dokonce pokořen více než 170 let starý teplotní rekord. V dubnu se sice teploty normálu přiblížily, přesto byly nadprůměrné. Alespoň tedy do chvíle, než přišla pohroma ve formě nečekaných mrazů. Byly téměř na celém území republiky a některým zemědělcům nadělaly velké problémy.

 

VIDEO: Také se někdy nevyznáte v předpovědích počasí? Video s nápovědou můžete najít zde:

A jaké by mělo být letošní jaro?

"Nejchladnějším týdnem by měl být druhý předpovědní týden, tedy od 17. do 23. února," uvedli meteorologové. "Nejnižší noční teploty -11 až -6 °C, při celonočním vyjasnění a sněhové pokrývce kolem -15 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až 0 °C," dále předpovídá ČHMÚ.

Meteorologové se obávají neobvyklého jevu 

I přesto, že bývá často dlouhodobá předpověď často nejistá, můžeme v poslední době slyšet obavy ohledně polárního víru. Ten ovlivňuje teploty především v zimě, ale může se dotknout i jarního počasí. Pokud jej popíšeme velmi jednoduše, tak se jedná o systém proudění, který drží studený vzduch u pólu. Vír se ale může zhroutit a právě takové situace se odborníci obávají. V této situaci pak může studený vzduch pronikat od severního pólu směrem na jih. Naopak teplý vzduch se v těchto oblastech přesune víc na sever.

A proč zmiňujeme tento jev v našich podmínkách, které jsou severnímu pólů tak vzdáleny? Jedná se především o to, že i tak zdánlivě daleký jev může ovlivnit počasi i v České republice. V takovém případě by zde i na jaře panovaly velké výkyvy a vyšší teploty by střídaly tuhé mrazy. Situace z minulého roku by se tak mohla nejen opakovat, ale i zhoršit.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama