Malá rostlina, obrovský účinek. Otravné mušky z bytu zmizí jednou provždy
Každý, kdo někdy nechal na lince přezrálý banán, nebo zapomněl vynést odpadky, to dobře zná. Po celé kuchyni začnou poletovat malé černé mušky, kterých jako by se nešlo vůbec zbavit.
Pohroma jménem octomilka
Octomilky patří mezi nejrozšířenější škůdce na světě. Dokážou se dokonale přizpůsobit místním podmínkám a velmi rychle se množí. Jako potrava jim slouží vlastně naprosto cokoliv. Zbytky všech potravin, bez ohledu na to, zda leží volně na lince, nebo jsou v odpadkovém koši, mohou octomilky přilákat.
Octomilka žije 40 až 50 dní a samičky dokážou během této doby naklást několikrát svá vajíčka. Pokaždé jich je přitom okolo pěti set. Snaha o zlikvidování populace octomilek, která se nastěhovala právě do vaší kuchyně, tak často vypadá jako sisyfovský úkol. Je třeba vyhodit všechny zbytky potravin, dokonale očistit i to nejskrytější kuchyňské zákoutí a v neposlední řadě se pokusit zlikvidovat všechny octomilky, které už si po bytě drze poletují. Mnohem lepší však bude, když zkusíte zajistit, aby k vám octomilky vůbec nepřiletěly.
Jak octomilky odpudit
Prvním a nezbytným krokem při prevenci proti octomilkám je samozřejmě maximální čistota kuchyně. Je třeba pravidelně vynášet odpadky, vysávat a otírat všechny skříňky i jejich vnitřky a vůbec se snažit, aby se kuchyně neustále blýskla čistotou. Kromě toho lze do kuchyně umístit také přírodní repelenty, které octomilky odpuzují. Jedním z nich je levandule. I když je lepší pěstovat tento symbol jižní Francie venku, ani v květináči to nebývá větší problém.
Nejlepší bude, když si levanduli vypěstujete na zahrádce a domů si budete nosit její květy. Umístěte je potom do okolí kuchyně čímž vytvoříte jakousi neviditelnou bariéru, která je pro octomilky těžko překonatelná. Levandule v kombinaci s důsledným úklidem sníží riziko příletu octomilek na minimum. Vaše souboje s nimi se tak stanou minulostí.
Levandule není samozřejmě jedinou rostlinou s odpuzujícím účinkem. Stejně tak octomilky nemusí i další rostliny, které můžete použít jako jejich přírodní repelenty. Co třeba meduňka? Nám příjemně voní, hmyz z ní ale nadšený není. Také máta, jejíž listy navíc můžete používat při přípravě osvěžujících nápojů, je pro tento účel ideální.
Mezi další rostliny s podobnými účinky na hmyzí otrapy pak řadíme bazalku, rozmarýn, aksamitník nebo tzv. citronovou trávu. Nejednu z nich pak stejně jako zmíněnou mátu v kuchyni dokonce využijete. Zabijete tak dvě mouchy (v tomto případě spíše octomilky) jednou ranou. Tak neváhejte a bojujte, můžete vyhrát!