Neznámý románek Marie Curie-Skłodowské: Utrpení, nervové zhroucení a velký skandál

Neznámý románek Marie Curie-Skłodowské: Utrpení, nervové zhroucení a velký skandál

Foto: Morphart Creation / Shutterstock

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Nositelka Nobelovy ceny za svého milence obětovala vše, co měla. Marie Curie-Skłodowská, vynikající Polka, ztělesnění mimořádné mysli, moudrosti a inteligence. Nositelka Nobelovy ceny za chemii a fyziku. Objevitelka radia a polonia a jejich úžasných radioaktivních vlastností.

Obsah článku
  1. Láska z práce, práce z lásky
  2. Velký románek
  3. Velká žárlivost a…
  4. …velká tragédie

První profesorka na pařížské Sorbonně. Mimořádná osobnost oceňovaná společnostmi po celém světě. Ale zároveň žena, která se léta snažila skrývat svou citlivost a citovou povahu, která nezapadala do vědecké komunity. Neměla ráda, když nad ní převládaly emoce: „Věřila jen číslům. Pokud byly účty správné, měla pocit, že má situaci pod kontrolou.“ I při výběru milence byla manželovi psychicky věrná. Zamilovala se do studenta Pierra Curieho, s nímž po léta pěstovala složitý a komplikovaný vztah. V pozadí vztahu byla žárlivost Paulovy manželky a úpadek image Marie Curie.

Láska z práce, práce z lásky

Když Marie Curie-Skłodowská (rozená Maria Salomea Skłodowska, v polštině Maria Skłodowska-Curie) za tragických okolností ztratila svého milovaného manžela a vědeckého partnera Pierra, propadla zoufalství. Samozřejmě, že pro vědeckou komunitu byla skvělá, a chtěla to teď moc dokázat, ale hluboko uvnitř byla ztracená, bezbranná a úplně bez nápadů. Útěchu nacházela v práci, pracovala nad své síly, což se později hluboce podepsalo na jejím zdraví. 

Mariina nová láska se objevila náhle, nebo tu možná byla vždycky. Byl to Paul Langevin, dlouholetý student a přítel Pierra, který vždy sledoval jejich lásku, vztahy, podílel se na jejich práci. Maria dala Paulovi mimořádný pocit, pronajali si malý byt na Rue du Banquier 5 v Paříži a tam si v průběhu let budovali svůj prostor. I když oficiálně spolu nikdy být nemohli.

Velký románek

Paul Langevin byl ženatý a měl děti. Oženil se s Jeanne Desfossesovou, mladou švadlenou, která mu jednoho dne přišla ušít oblek a stala se jeho manželkou. Paul byl v tomto vztahu velmi nešťastný, ale zároveň byl příliš slabý, aby se z něj vymanil. Maria mu byla dlouhá léta oporou a přítelkyní i v manželských záležitostech. Dopisy, poznámky a deníkové zápisky ukazují, že Maria do vztahu s Paulem hodně investovala, zařizovala jejich společný byt, financovala výlety, schůzky a pečlivě zapisovala účty do svého deníku.

Pod vlivem románku s Paulem se změnila i jako žena. Začala o sebe pečovat, jinak se oblékat, více se otevírat lidem, díky čemuž si získala uznání v komunitě. Na mnoha fotografiích z té doby je vidět, že je usměvavá, klidná a velmi ženská.

 

Marie Curie-Sklodowska na poštovní známce. Fotka od Olga Pavlova / Shutterstock

Velká žárlivost a…

Paul si Marii nikdy nevzal, zůstal se svou rodinou, ačkoli jeho srdce bilo pro ni. Maria se dlouhá léta snažila citově osvobodit ze vztahu s Paulem, ale nebojovala s ambiciózní potřebou ho vlastnit. Také se nervově zhroutila. Ve svých memoárech často zdůrazňovala, že Paulova rodina je toxická a ničí ho ve všech ohledech. Snažila se ho také vydírat, ale navzdory velké lásce a vazbám se Paul nerozhodl opustit rodinu a být s Marií. 

Romantika nabrala velmi odlišné odstíny, milenci si vyměnili stovky dopisů, byli spřízněnými dušemi, ale nedokázali udělat poslední krok. Možná právě díky tomu Maria pracovala tak ambiciózně a dosáhla takových pracovních úspěchů. Musela reagovat na emoce spojené s Paulem.

…velká tragédie

Paul byl její inspirací, motivací, ale zároveň velkým životním neúspěchem. Aféra skončila obrovským skandálem. Pařížský deník Le Journal uveřejnil článek s názvem Milostný příběh madame Curie a profesora Langevina, který začínal slovy: „Ohně radia, které záhadně vyzařují na vše kolem, nás překvapily. Zapálily oheň v srdcích vědců, kteří vytrvale studují jeho působení; mezitím se vědcova žena a děti utápějí v slzách.“

O rozpadu manželství Langevinových se mlčí; je známo, že materiál pro článek poskytla Paulova žárlivá manželka, která se o mileneckém poměru dozvěděla. Noviny obvinily Polku z rozbití vzorné francouzské rodiny. O Marii se psalo: Židovka a manžel zloděj, smilník, cizoložník.... Veřejnost okamžitě požadovala, aby byla Polka ze Sorbonny vyloučena. Díky svému příteli našla Maria útočiště v městečku Sceaux, kde se pomalu zotavovala z nervového zhroucení. Nikdy se už do žádného vztahu nezapletla.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama