Máš všeobecný přehled? Předveď se v kvízu s přáteli
Většina lidí se postupem času specializuje na některý ze svých oborů. Někoho láká pedagogika či psychologie, jiného botanika či zoologie nebo anatomie. Kdo má všeobecný přehled je mezi přáteli ceněn.
Co víte o České republice?
Je to vaše domovina, takže se očekává, že máte všeobecné znalosti. Víte, jaká se jmenuje nejvyšší hora, v jakém leží pohoří a kolik měří. Samozřejmě, že je řeč o Sněžce, která leží v Krkonoších a měří 1603 metrů. Vrchol prochází česko-polskou hranicí. Ze Sněžky můžete sejít na polské straně do údolí řeky Lomničky, na české straně do Obřího dolu nebo na Úpské rašeliniště či na Obří hřeben. Sněžka se původně jmenovala Pahrbek sněžný, Sněžovka, Sněhovka, Sněžná.
Stejně tak víte, kde najdete rozlehlé rybníky s příslovečně kvalitními a čerstvými kapry? Ano, řeč se stáčí ke Třeboni a třeboňským rybníkům. Kromě rozlehlého rybníku Svět s 201,5 hektary se sem sjíždějí turisté i do proslulých lázní. Také je možné navštívit krásný zámek.
Také není od věci vědět, kde pramení naše řeky nebo jakými městy protékají? Které řeky protékají městem Plzeň nebo Prahou či Brandýsem?
V jakém architektonickém slohu je postaven Obecní dům nebo Chrám sv. Víta v Praze nebo sv. Barbora v Kutné Hoře?
Matematika, fyzika
Stejně tak je dobré vědět, co je Pythagorova věta, Ludolfovo číslo, Archimédův zákon nebo čím se zabýval Albert Einstein.
Humanitní vědy
Určitě jste v životě narazili na termíny jako jsou synonyma či antonyma, metafora či přirovnání. Například je líný jako veš, je jako mouchy snězte si mě nebo přísloví:
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
„Na hrubý pytel hrubá záplata.“, „Neházej flintu do žita.“ či „Nemaluj čerta na zeď.“
Své znalosti si ověřte v následujícím kvízu