Zdevastované stavby po sovětských okupantech na tomto českém sídlišti nadále chátraji. Stopy po vojácích na každém kroku!

Zdevastované stavby po sovětských okupantech na tomto českém sídlišti nadále chátraji. Stopy po vojácích na každém kroku!

Foto: benjaminjk / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

I v našem malém Česku můžeme najít místa, kterým je lepší se vyhnout, případně oblasti, které již dávno neslouží svému účelu. Jednu takovou vybydlenou, které se přezdívá město duchů, si dnes představíme.

Obsah článku
  1. Špinavé a zničené pozůstatky sídliště
  2. Najdou se ale výjimky, které někteří vezmou za vděk
  3. Stopy po vojácích jsou na každém kroku
  4. Další oblasti, které připomínají zkázu

V Libereckém kraji se nedaleko Mimoně nachází sídliště, které dnes připomíná spíše město duchů. Vybydlené a rozbité panelové domy a atmosféra připomínající Černobyl, to je Ralsko - Ploužnice.

Špinavé a zničené pozůstatky sídliště

Při pohledu do této oblasti města je jasné, že zde něco není v pořádku. Situaci mají na svědomí sovětší vojáci, kteří oblast rychle objevili a následně rychle opustili. Zanechali po sobě spoušť, která je zde dodnes. Rozbité cesty, domy i ruiny budov působí až děsivím dojmem. Podobně vypadá i nemocnice v nedalekém Kuřivodu, je obrostlá keři a plevelem. Zdevastované stavby po sovětských okupantech dodnes nikdo neopravil a areál tak nadále chátrá.

Najdou se ale výjimky, které někteří vezmou za vděk

Rozbořená oblast města je ale přece jen něčím výjimečná. Narozdíl od klasických měst duchů je tu část domů opravená. Vzali je za vděk především sociálně slabí. Je zde sice katastrofální dostupnost základních potřeb, jako jsou obchody, školy či lékaři. Lidé zde však oceňují především nízké nájmy. Denně ale musí procházet poškozené území a žít v blízkosti špíny a města duchů. Jsou ale vděčni za novou šanci.

Stopy po vojácích jsou na každém kroku

„Jak Rusáci všude stříleli, tak jsou všechny stromy provrtané. Když do nich říznete, rozbije vám to řetěz, nebo vám vlétne do oka železná střepina, jako mě. Prorazila i lebku,” svěřil se v reportáži pro iDnes dřevorubec Václav Niebauer.

Lokalita obecně není vhodná pro dětské hry, v blízkosti se ale samozřejmě najdou i sociálně slabší rodiny. V kopcích okolo jsou dokonce i hroby. Když nějaký voják zemřel, bylo běžným postupem jej zakopat a nad "hrobem" umístit cedulku. Taková pohřebiště nacházejí místní dodnes.

Ralsko obecně vyniká pěkně zachovanou přírodou, zaniklé obce či osady jsou stále znatelné. Při návštěvě této oblasti proto mějte oči otevřené, můžete prozkoumat dosud neprobádaná místa a přemýšlet, jak asi dříve vypadala. Jen opatrně, je třeba myslet na vojenskou historii této oblasti.

Další oblasti, které připomínají zkázu

Kromě zmíněných oblastí , které připomínají města duchů, máme v Česku i lokality vyloučené. Narážíme samozřejmě především na Chánov a Janov u Litvínova. Podobná sídliště či části obcí najdete ale na více místech, například i v Ostravě.

V těchto případech ale nejde o místa zpustošená vojáky, ale místními. Nemůžeme nezmínit snahy některých organizací i jednotlivců o zlepšení, ostatně posun za poslední léta vidět je. I přes tyto snahy zůstávají tyto obydlené zóny zdevastované a odrazující a jsou tak právem nazývány jako vyloučené.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama