Procházka po Mladoboleslavsku skončila nálezem 400 let starého pokladu. Neuvěříte, jak se zachoval nálezce

Procházka po Mladoboleslavsku skončila nálezem 400 let starého pokladu. Neuvěříte, jak se zachoval nálezce

Foto: timbrk / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Kdo někdy nesnil o tom, že najde poklad? Jak ukazuje příběh jednoho z obyvatel Mladoboleslavska, stát se to může. A ani se za ním nemusel vypravit podle staré mapy s písmenem X. K nálezu mu stačila úplně obyčejná procházka. Co se tedy přesně stalo?

Obsah článku
  1. Příběh pokladu
  2. Co jsme se z nálezu dozvěděli?

Příběh pokladu

Vše začalo na jaře 2021 na jedné lesní stráni u malé obce Velké Všelisy na Mladoboleslavsku. Místní občan zde vyrazil na procházku a náhodou si všiml, že ze země vystupuje jakási nádoba s obsahem velkých mincí. Dotyčný si okamžitě uvědomil, že má před sebou pravděpodobně kus vzdálené historie a následně se zachoval tak, jak by se měl v podobné situaci zachovat každý.

Muž se nepokoušel nález ze země vyzdvihnout ani si jej podrobněji prohlížet. Namísto toho kontaktoval mladoboleslavské muzeum, a umožnil tak archeologům, aby mince odborně vyzdvihli. Díky tomu se neztratila žádná důležité informace. Postup všímavého turisty může sloužit jako návod pro nás všechny. Je třeba si uvědomit, že pro archeology jsou kontext a okolí nálezu stejně důležité jako nález samotný.

Co jsme se z nálezu dozvěděli?

Co bylo tedy vlastně nalezeno? Šlo o keramický džbánek s 92 stříbrnými tolary a deseti zlatými dukáty. Mince pocházely z let 1550 až 1625, a je tedy pravděpodobné, že poklad byl na své místo uložen pravděpodobně v roce 1626, tedy na začátku třicetileté války. Právě válka byla asi důvodem, proč někdo poklad ukryl. Není těžké si představit, že se původní majitel chtěl po válce pro mince vrátit, ale protože se konce konfliktu nedožil, mince zůstaly v zemi až do chvíle, kdy je po 400 letech eroze půdy dostala opět na povrch.

V době, kdy mince jejich majitel do země ukládal, se jednalo o skutečné jmění. Hodnota mincí odpovídala zhruba dvouletému výdělku tehdejšího řemeslníka. Vzhledem k tomu, že v pokladu byly mince české, ale i holandské, italské, uherské, rakouské, německé, salzburské, trevírské atd., lze odhadovat, že jejich majitelem by nějaký obchodník. Stojí za zmínku, že v minulosti bylo míchání nejrůznějších mincí poměrně běžné a obchodníci je dokázali bez problémů přepočítávat.

Jednalo se o mince vysokých hodnot a ty novější nikdy nebyly v oběhu. I to podporuje teorii o obchodníkovi. Archeologové byli schopni určit i to, že mince byly původně ve džbánku uloženy v látkovém sáčku, který však časem zetlel. Džbánek byl původně zakopán u cesty, která je dnes již nepoužívaná, v inkriminované době byla ale pravděpodobně poměrně frekventovaná.

Odborníci potom rok poklad zkoumali, čistili a analyzovali. Následně mohl být vystaven v Muzeu Mladoboleslavska, kde oprávněně budil velký zájem a pozornost návštěvníků.

Reklama
Reklama