Moře v Česku: Podívejte se, jak by vypadalo naše životní prostředí, ekonomika a kultura, kdyby Rakousko-Uhersko nepadlo
Představte si Česko jako přímořskou zemi. Co by znamenalo, kdyby Rakousko-Uhersko zůstalo zachováno a naše území tak mělo přístup k moři? Pojďme se podívat na tento fiktivní scénář.
Pokud bychom si představili, že Rakousko-Uhersko nepodlehlo v roce 1918 rozpadu, existovala by šance, že by české země měly přístup k moři, a to k Jaderskému. Už za monarchie hrálo přístavní město Terst zásadní roli v ekonomickém rozvoji celého impéria. Čechy by pravděpodobně profitovaly ze svého geografického propojení s tímto regionem díky železničním sítím, které již tehdy vedly až k moři.
Rakousko-Uhersko bylo jednou z mála evropských monarchií, které dokázaly spojovat různé národy i kultury, a to i přes svou složitou politickou strukturu,
říká historik Ivan Hrubý.
Ekonomické výhody
Přístup k moři by mohl zásadně změnit českou ekonomiku. Přístavy by sloužily jako strategické body pro export průmyslového zboží, které tehdejší české země vyráběly. Textil, stroje nebo sklo by mohly putovat přímo do zahraničí, což by snížilo náklady na dopravu a zvýšilo konkurenceschopnost.
Moře je klíčem k mezinárodnímu obchodu. Země s přístupem k moři mají v průměru o 20 % vyšší HDP na hlavu než vnitrozemské státy,
uvádí studie World Economic Forum. České přístavy by mohly být také významným zaměstnavatelem, čímž by se snížila nezaměstnanost v příhraničních oblastech.
Jaderské pobřeží jako česká Riviéra
Přítomnost moře by z Česka udělala atraktivní turistickou destinaci. Přímořská letoviska by mohla soupeřit dokonce s Chorvatskem, Itálií či Španělskem. Vytvoření infrastruktury pro pláže a hotely by přilákalo nejen zahraniční návštěvníky, ale i místní obyvatele hledající rekreaci u moře. Perfektní využití pobřeží moře můžeme pozorovat například u Slovinska. Podobný model by mohl Česku přinést miliardy korun ročně.
Česká kuchyně
Moře by zásadně ovlivnilo teké českou kulturu a životní styl. Kuchyně by zahrnovala více mořských plodů a ryb, což v Česku není zas tak běžné. Přítomnost přímořských oblastí by také přinesla větší vliv středomořské kultury, například v architektuře nebo způsobu trávení volného času. Navíc by se rozšířily možnosti sportů jako jachting, windsurfing nebo například potápění.
Možné nevýhody
Přístup k moři by však měl i své stinné stránky. S přístavy by přicházely geopolitické konflikty o kontrolu nad důležitými body, podobně jako v Terstu během období studené války. Dalším problémem by byla ekologická zátěž. Znečištění moří a hustota turistického ruchu by vyžadovaly přísná opatření k ochraně přírody.