Může to, co se děje v Česku, ovlivnit celý svět? Tímto jsme prorazili a jsme známí celosvětově
Česká republika, ačkoli je to malá země, stojí u zrodu mnoha talentů. Kultura je jednou z našich nejsilnějších oblastí. Již dala světu mnohé a nové způsoby, jak česká kultura ovlivňuje celý svět, se stále objevují. Pojďme se podívat, jak naše kultura ovlivňuje celý svět, s konkrétními případy.
České umění je něco výjimečného
České umění celkově získává mezinárodní uznání, a to zejména kvůli schopnosti umělců zkombinovat tradiční prvky, které nás proslavily již dříve, s moderními technikami. Jako příklad si můžeme uvést výtvarné umění, kde Češi experimentují s novými, v českém světě dosud neprozkoumanými materiály a tím vytvářet díla, která oslovují nejen nás, ale i celý svět.
Skvělým příkladem, jak se naši umělci dostávají do povědomí lidí na mezinárodní úrovni, je umělkyně Eva Koťátková. Její díla zahrnují sochařství, které se kombinuje s performativními prvky. Výsledky její práce jsou často označovány za mistrovské dílo a jsou vystavovány na mezinárodních výstavách i na bienále.
Mezinárodně uznávaní spisovatelé
Jména jako Petra Hůlová a Jaroslav Rudiš jsou známá nejen na území naší republiky, ale také celosvětově. Jsou to spisovatelé, jejichž romány se aktivně překládají do cizích jazyků, neboť se zaměřují na sociální a kulturní témata více do hloubky. Díky nim a mnoha dalším spisovatelům se Česká republika dostává stále více do povědomí celého světa.
Proč jsou zrovna tito dva spisovatelé tak populární ve zbytku světa? Petra Hůlová například napsala knihu Paměť mojí babičce, kde se zaměřuje na otázky vlastní identity a kulturního dědictví. Na druhou stranu Jaroslav Rudiš ve svých knihách rozebírá hlavně politická a historická témata, například ve své knize Winterbergova poslední cesta. Styl a úhel pohledu obou spisovatelů je tak jedinečný, že nadchl čtenáře po celém světě. O své knize hovoří například v tomto videu v němčině, což pouze dokazuje jeho vliv na zahraniční scénu.
Film i hudbu z našich končin zná celý svět
Jan Svěrák a Agnieszka Holland přinášejí filmy, které oslovují diváky svou emocionální hloubkou, ale také originálností. A to nejen nám, ale také celému světu. Jde totiž o režiséry, o kterých něco ví nebo alespoň někdy slyšela většina lidí. Například Kolja, slavný film Jana Svěráka, získal Oskara za nejlepší zahraniční film, což je vítězství v souvislosti s velkou konkurencí.
Avšak nejde jen o filmy. Naše hudba je také velmi známá. Například hudební skupiny jako Tata Bojs a Mydy Rabycad prorazily i do zahraničí a jsou velmi populární i za našimi hranicemi. Důvod je jednoduchý – mají svůj vlastní styl hudby, který je mnohdy chytlavý. Tata Bojs míchají rockové prvky s těmi z elektronické hudby, zatímco Mydy Rabycad se zaměřuje na elektro-swing. Jsou to relativně nové prvky, které obohacují světovou hudební scénu.
Festivaly se vryly do povědomí jiných kultur
Vzhledem k rostoucí popularitě české kultury se v Česku začaly pořádat kulturní festivaly na mezinárodní úrovni. Neznámější jsou Pražské jaro a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kam se sjíždějí fanoušci z celého světa. Navíc je to jakási platforma pro české umělce, kde se mohou předvést.