Muži napravo, ženy nalevo: Důvody, proč se dámské a pánské oblečení liší v zapínání, vás možná překvapí

Muži napravo, ženy nalevo: Důvody, proč se dámské a pánské oblečení liší v zapínání, vás možná překvapí

Foto: Wirestock / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Asi je vám dobře známo, že se dámské a pánské oblečení liší v umístění knoflíků –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatímco u dámské košile je najdeme na levé straně, u té pánské je tomu přesně naopak. Napadlo vás někdy ptát se, proč tomu tak je?

Obsah článku
  1. Dámské knoflíky: Pro matky, služky a jezdkyně
  2. Pánské knoflíky: Pro rytíře a válečníky
  3. A co dnes?

Možná vás hned na začátku čeká lehké zklamání. Nikdo totiž ten pravý důvod s jistotou nezná. Existuje ale několik teorií, které se tuto drobnou zajímavost snaží vysvětlit.

Dámské knoflíky: Pro matky, služky a jezdkyně

Podle zcela nejčastěji zmiňované domněnky souvisí umístění knoflíků s tím, že zatímco oblečení žen z vyšší společenské vrstvy bylo v minulosti velmi složité a skládalo se z mnoha různých vrstev, pánské oděvy byly o poznání jednodušší. Muži se proto pravděpodobně oblékali ve většině případů sami, a jelikož většina lidí patří mezi praváky, dávalo smysl, aby bylo pánské oblečení ušito tak, aby se člověku, který ho má na sobě, snadno zapínalo pravou rukou. Bohaté ženy naopak většinou oblékaly služky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a jelikož ty stály při této činnosti čelem ke své paní a zapínaly ji opět pravděpodobně pravou rukou, jsou dámské knoflíky na opačné straně.

Další z teorií hovoří o tom, že ženy v pravé ruce často nosily děti. Bylo tedy praktické, aby si oděv mohly rozepnout levou rukou, například kvůli kojení. A do třetice: dámy v minulosti jezdily na koni výhradně s nohama po straně, přičemž zvykem bylo mít je vpravo. Dámské oblečení tedy mohlo být navrženo tak, aby pod něj při jízdě na koni zbytečně nefoukalo.

Pánské knoflíky: Pro rytíře a válečníky

Kromě již zmíněné praktičnosti při oblékání mohlo umístění knoflíků na pánském oblečení souviset také s bojem a zbraněmi. Jednak bylo běžné, že právě levá strana bojovníka byla spíše obrácena k nepříteli, jelikož bývala krytá štítem. Pozice knoflíků pak jenom přidává další, i když samozřejmě nepatrný, ochranný prvek

Muži také často museli použít meč. Ten obvykle nosili v pochvě po svém levém boku, aby mohli pravou rukou meč tasit. Kdyby měl jejich kabát nebo jiný kus oděvu zapínání obrácené, tedy dámské, hrozilo by, že se v něm rukojeť meče může při rychlém pohybu zaseknout.

Každý šermíř by tak logicky měl chtít oděv, který se zapíná zleva doprava,

vysvětluje Paul Keers, autor knihy Pánský šatník. A když se potom přešlo k jiným zbraním, které se obvykle nosily právě pod kabátem, stále bylo pánské zapínání výhodnější –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pod oděv se zapínáním s knoflíky na pravé straně je totiž mnohem jednodušší vsunout pravou ruku. To byla mimochodem zdaleka nejoblíbenější póza Napoleona: na spoustě portrétů ho vidíme právě s pravou rukou vsunutou pod kabát či vestu.

A co dnes?

Možná se ptáte, proč se i dnes oblečení vyrábí stejným způsobem. Odpověď je jednoduchá: zkrátka jsme si na to zvykli. Žádný jiný důvod v dnešní době už samozřejmě nenajdeme. A protože jde o tak nepatrnou součást života, nikoho možná nikdy ani nenapadlo, že by se měla jakkoli měnit. A tak nám z minulosti zůstává tato zvláštní tradice, kvůli níž se mužům zapínají košile o něco snáz než ženám.

Reklama
Reklama