Neuvěřitelný objev mění dějiny. Stříbrný poklad nalezen na Pardubicku přináší nové svědectví o životě v těžkých časech
Velký stříbrný poklad v Česku? Že jste o něm ještě neslyšeli? Vzhledem k naší historii to není nic neobvyklého, na našem území vedly důležité obchodní stezky a odehrávaly se zde souboje, které ovlivnily světové dění. Pojďme se podívat na poklad, která se našel na Pardubicku
bírky muzea ve východočeském Vysokém Mýtě v roce 2019 obohatily nalezené stříbrné mince z Pardubicka. Jedná se tak o další důkaz, že i v Česku lze najít unikátní poklady. Není se čemu divit, vždyť naše země je krajem hradů, zámků a poutavé historie.
Poklad z období třicetileté války
Třicetiletá válka byla výraznou historickou událostí, která významně pohnula dějinami. Odehrávala se v letech 1618-1648 a byla vyvrcholením velkých sporů mezi zástupci reformace a římsko-katolickou církví. Dalším důvodem jejího začátku byl také boj o politickou moc v Evropě. Po válce získala rozhodující vliv Francie, která dokonce rozšířila své území až k řece Rýn. A právě z tohoto období pochází poklad, který byl v současnosti objeven na Pardubicku.
Zakopávání pokladů mělo své důvody a určitě nešlo o dar dnešní generaci. Právě za válek byl nejčastějším důvodem strach o majetek, lidé jej tak ukrývali v domnění, že jej ochrání a později vyzvednou.
„Mince pocházejí z poslední třetiny šestnáctého a první třetiny sedmnáctého století. Je to v podstatě soubor šedesáti zlatých dukátů ražených napříč Evropou,“ uvedl numismatik z Východočeského muzea v Pardubicích Ladislav Nekvapil. „Zajímavostí je i to, že obsahuje také dvě mince islámské,“ dodal.
Zajímavostí na tomto nálezu, který byl objeven na Kralicku a patří mezi velmi cenné nálezy v Česku z poslední doby, není jen objev islámských mincí. Ostatní mince totiž také nepatřily mezi běžná platidla. Používaly se totiž jako obchodní a často také pro vyplácení žoldu vojákům. Vzácné stříbrné dukáty tak byly směnitelné prakticky napříč celou Evropou. Archeolog z Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Zavoral také pro Českou televizi dodává, že oblast příhraničí nabízí pokladů více. Není výjimkou, že zde archeologové objeví vzácnosti ještě starší, například i z období pravěku.
Dalším pokladem z období třicetileté války vás provede video níže.
Zajímavé objevy pokladů evidujeme i v jiných částech republiky. Například v roce 2016 obdržel poctivý nálezce starého džbánu odměnu ve výši 100 tisích korun. Tato nádoba byla navíc plná vzácných mincí a nálezce si jí všimnul při hledání liščích nor. Odměna, která byla vyplacena, je ve výši necelých 15% z odhadované ceny předmětů. Ta je vyčíslena na 723 tisíc korun.
A jak byste se v případě podobných nálezů zachovali vy?