Nález tohoto ohromného pokladu v Číně změní svět

Nález tohoto ohromného pokladu v Číně změní svět

Foto: jonnysek / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Nové naleziště cenných kovů je poměrně velká událost, obzvláště pokud se dají lehce vytěžit. Naše planeta jich nabízí nespočet, dnes světem rezonuje především obrovské naleziště mědi z čínské provincie.

Obsah článku
  1. Těžba v Česku probíhala ve velkém
  2. Qinghai-Tibet

Těžba v Česku probíhala ve velkém

Naše země je na nerostné suroviny poměrně bohatá. A nejde jen o zlato, cín a měď. Největší naleziště u nás obsahovala především hnědé a černé úhlí, najít můžeme i ta s cínem či uranem. Video ohledně jeho dobývání můžete zhlédnout níže.

Nerostné suroviny jsou pro lidstvo důležité. Právě díky nim vyrábíme věci, které jsou následně potřebné v běžném životě. Cennější suroviny pak dříve působily jako platidla. Naleziště mají pozitivní dopad v tom, že jsou pro daný stát výrazně levnější, než nákup a dovoz daných komodit. Nevýhodou a negativní stránkou pak je samozřejmě ekologický pohled, při těžbě se většinou výrazně zasahuje do krajiny.

Těžba na území našeho státu má velmi dlouhou tradici, která pochází již z období středověku. Soběstační jsme například v těžbě uhlí či uranové rudy. Vysokou závislost pak evidujeme u ropy či zemního plynu. Jeho naleziště na Jižní Moravě jsou ale pro naše potřeby malá. V České republice se nachází také velká naleziště surovin potřebných pro stavby, jde zejména o štěrkopísek a stavební kámen.

Qinghai-Tibet

Tibetská náhorní plošina, jinak známá jako střecha světa, je nádherná krajina nedotčené krásy a nezapomenutelných vzpomínek. Právě v těchto místech objevili průzkumníci v rámci pětiletého průzkumného plánu, který se konal v letech 2021-2025, celkem čtyři velká naleziště mědi. Deník Global Times z China Geological Survey uvedl, že bylo objeveno více než 20 milionů tun nových zdrojů mědi, přičemž jejich celkový potenciál dosáhl 150 milionů tun.

Na náhorní plošině Qinghai-Tibet se objevily čtyři hlavní základny mědi: Yulong, Duolong, Julong-Jiama a Xiongcun-Zhunuo. Podle informací by se měla tato lokalita změnit ve světové centrum těžby této suroviny.

Akademik Tang Juxing z Čínské akademie inženýrství uvedl především význam mědi jako kritického kovu. Ten je důležitý zejména při vývoji zelených technologií, mezi něž patří solární energie, pobřežní větrná energie, pobřežní větrná energie. Surovina je důležitá také pro výrobu ekologických vozidel. Jsou ale tyto důvody dostatečnými k tomu, aby Číňané takto výrazně zasahovali do nádherného prostředí plošiny Qinghai-Tibet?

Reklama
Zdroje článku:
Reklama