Nález jediné římské mince udělal z muže boháče. Neuvěříte, za kolik ji prodal

Nález jediné římské mince udělal z muže boháče. Neuvěříte, za kolik ji prodal

Foto: bukhta79 / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Třicetiletý Brit, který jednoho dne vyrazil se svým bratrem za svojí zálibou v podobě hledání kovových artefaktů s pomocí hledačky, si asi těžko pomyslel, co ho na konci procházky čeká. Pojem „hledač pokladů“ je většinou používán s jistou nadsázkou. V tomto případě je ale zcela na místě. Takový nález se opravdu neděje každý den.

Obsah článku
  1. Co se vlastně stalo?
  2. Mince vskutku jedinečná

Co se vlastně stalo?

Psal se březen 2019 když se zmínění bratři sdílející zálibu ve výpravách s detektorem kovů vydali na další pochůzku po krajině v hrabství Kent nedaleko britského Doveru. Na čerstvě zoraném poli našla dvojice hledačů malou zlatou minci o hmotnosti 4.31 gramu. A nebyla to mince ledajaká. Jednalo se totiž o římské platidlo, které je mezi odborníky a sběrateli známé jako aureus.

Mince pochází z let 293-296 našeho letopočtu, kdy vládl římský uzurpátor Británie Allectus. Jeho vláda, která začala vraždou jeho předchůdce, neměla dlouhého trvání, neboť „kdo s čím zachází, tím také schází“. Krátká vláda nicméně také znamenala to, že Allectus nestihl nechat vyrazit moc mincí se svým portrétem.

Mince vskutku jedinečná

Stejných mincí s portrétem císaře Allecta bylo zatím nalezeno pouze 24 a není proto divu, že jde o sběratelsky velmi cenný kousek. Po poradě s odborníky pak mince putovala do aukce v síni Dixe Noonana Webba, který se specializuje právě na mince a také na bankovky, medaile či šperky.

Ani tento odborník, jeden z největších profesionálů v oboru, ale nebyl schopen předvídat, jakým fenomenálním výsledkem aukce ve skutečnosti skončí. Jeho odhad maximální ceny byl 100 tisíc liber. To jistě není málo, v přepočtu přes tři miliony korun. I tak ale sběratele dramaticky podcenil, neboť, skutečná „kladívková“ cena překonala jeho odhad více než pětkrát.

Starobylá mince ze třetího století se nakonec prodala za neuvěřitelných 552 tisíc liber, tedy téměř 17 milionů korun. Kupcem byl anonymní sběratel, který se aukce účastnil po telefonu. Velkou radost tak měli jak v aukční síni, tak bratři, kteří minci našli. A svůj díl dostal i farmář, na jehož poli se mince našla.

Jak upozornila aukční síň, mince se stala nejdražší římskou mincí vyraženou v Británii a patří i mezi nejdražší římské mince vůbec. Jeden zkrátka nikdy neví, zda mu detektor kovu nevydělá jmění. Na druhou stranu je ale samozřejmě na místě zmínit, že archeologové podobné aktivity nevidí moc rádi, neboť při amatérských nálezech a neodborných vykopávkách dojde často ke ztrátě cenných informací, nemluvě o tom, že mince zmizí nejspíše v soukromé sbírce namísto toho, aby byla vystavena v muzeu.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama