Neberte rýmu na milost: Smrkat 24 hodin denně nebo mít neustále sucho v nose není v pořádku
Přetrpět častou rýmu lékaři nedoporučují. Neléčená chronická rýma s sebou nese nepříjemné zdravotní komplikace.
V první řadě se jedná o zhoršení čichu, bolesti hlavy a horší (přerušovaný) spánek. Následkem toho jste přes celý den více unavení, podráždění a obtížněji se soustředíte. Chronická rýma (trvající déle než dva měsíce) může být způsobena mnoha faktory – smogem, alergií, cigaretovým kouřem nebo prachem. Nejčastější příčinou je však nevyléčená akutní rýma.
Dva typy chronické rýmy:
1) Hypertrofická
Dochází ke zduření nosní sliznice, což způsobuje zhoršenou průchodnost, až neprůchodnost nosu. Přetrvává pocit plného nosu, zhoršuje se čich i chuť. Dýchání je možné pouze ústy. Je zde riziko zánětu průdušek čí astmatu.
2) Atrofická
Máte neustálý pocit suchého, pálivého nosu. V nosu se tvoří stroupky, často bývají i bolesti hlavy. Dochází ke ztenčování sliznice a snížení její přirozené sekreční činnosti.
Správná léčba
„Rýma není vážné onemocnění, ale mělo by se řádně a správně vyléčit, aby se nevracelo a nepřerostlo tak do chronického stavu. Důležité je hodně pít, protože svlažené dutiny se lépe brání infekci, zvýšit příjem vitamínu C, užívat léky proti zánětu a zvýšené teplotě a ošetřovat nosní sliznice mořskými a termálními spreji. Farmakologicky aktivní kapky příliš vhodné nejsou, protože mají nežádoucí účinky a navíc mohou poškodit nosní sliznici,“ tvrdí dr. Yosef Krespi z Americké oftalmologické společnosti.
Medicína pomůže
Chronická rýma trápí podle odhadů až 15 procent lidí. Naučit se s neustálým smrkáním nebo popotahováním žít ale není nutné. „Při chronické rýmě je vždy dobré navštívit lékaře, který vám na základě vyšetření předepíše vhodné nosní spreje s kortikosteroidy, případně také antibiotika.
Laserové paprsky - šetrný zákrok
V některých závažnějších případech je nutná takzvaná mukotomie. Jedná se o šetrný ambulantní zákrok, který je stále častější. Lékař v lokálním umrtvení diodovým laserem odstraní zbytnělé nosní sliznice a tím uvolní nosní průduchy. Hojení trvá asi den a nevyžaduje žádné lokální ošetření, vysvětluje ORL specialista Ludovít Orich.