Nejstarší české stavby, kde se stále ozývá bolest těch, kteří je budovali!
České historické stavby nejsou jen krásné památky, ale i svědectvím utrpení těch, kteří je postavili. Některé významné české památky tak ukrývají příběhy o tvrdé práci, bolestivých podmínkách a obětech, které provázely jejich výstavbu.
Práce dělníka ve středověku patřila k nejhorším pozicím
Stavba středověké katedrály musela být neskutečným dílem. Pracovalo zde hned několik pozic, jako jsou dělníci, kameníci, tesaři, či zedníci a skládači. K jedněm z nejhorších prací, byť patřila mezi ty lépe placené, byla ta kamenická. Před samotnou stavbou bylo třeba kámen obstarat a navozit, k čemuž patřilo i ruční půlení a vytváření optimálních kusů pro stavbu. O těžkých profesích se můžete dozvědět ve videu níže.
To, co nám trvá postavit dva či tři roky, se ve středověku mohlo stavět až devadesát let. Jednalo se nejen o práci zdlouhavou, ale také nebezpečnou. Například takový křídař, který byl důležitý pro výrobu vápna, musel při vypalování křídy velmi riskovat. Při tomto procesu vznikala agresivní žíravina a vystavovali se tak ohromnému riziku, které mnohdy skončilo tragicky. Zparalyzovat je mohl také kysličník uhelnatý, po kterém ztuhli a spadli do pece. I takové případy popisují historici.
Při stavbách bez moderního zabezpečení a pomoci přístrojů bohužel nebylo výjimkou, že dělník přišel o život. Mohlo se tak stát například pádem či zavalením.
Mezi nejstarší a nejvýznamnější katedrály u nás patří například Katedrála sv. Víta. Její stavba započala v roce 1344, za vlády Karla IV., a pokračovala po staletí, než byla dokončena v roce 1929. Avšak za její monumentální krásou se skrývají příběhy o utrpení těch, kteří ji stavěli. Katedrála byla postavena nejen díky velkému množství kvalifikovaných řemeslníků, ale i pomocí mnoha dělníků, kteří často pracovali v nevyhovujících podmínkách. Historici uvádějí, že někteří z těchto dělníků byli podrobeni těžkým pracovním podmínkám, přičemž mnozí z nich nejspíše zahynuli při nehodách nebo v důsledku nemocí.
Umění našich předků je obdivuhodné
Při pohledu na naše nejstarší památky, ke kterým patří rotunda svatých Petra a Pavla, nebo třeba Přímda, nás většinou nemine pocit úžasu. Naši předci museli prokazovat nejen odvahu při nebezpečných stavbách bez zajištění, ale také velký um. Postavit monumentální hradby, zámky a hrady, nebo chrámy bez strojů a moderních technologií jistě nebylo ničím jedoduchým. I proto je třeba stavitelům vzdávat hold a naše památky obdivovat.