Náročné pracovní pozice v Česku: Tato profese patří mezi nejnáročnější, překoná i hasiče nebo zdravotní sestry
O práce snů se zajímá snad každý. Nechtěli byste být tím nejlepším podnikatelem, umět skvěle nenáročné řemeslo, nebo se živit jako asistent ministra? Lákala by vás snad práce letového dispečera či lékaře? Tyto skvělé pozice dnes nechme stranou. Podíváme se na ty nejtvrdší, které vás sedřou z kůže.
Lidé, bez kterých se neobejdeme
Není to sice pravidlem, ale většina pozic s tvrdou dřinou patří mezi ty nejméně placené. Potvrdili by nám to například různí dělníci - obzvláště pak ti zaměstnaní pod špatnými agenturami práce. S radostí nekoukají na výplatní pásky ani uklízečky, kuchařky ve školních jídelnách nebo sanitáři a ošetřovatelky v nemocnicích. Ti všichni by si za tvrdou dřinu rozhodně zasloužili razantní navýšení platu. Jsou to zároveň profese, bez kterých se neobejdeme a měli bychom projevit respekt všem, kdo je zvládají dlouhodobě vykonávat.
V anketách o nejnáročnější pracovní pozici byste si nejspíše na prvním místě představovali horníky nebo pracovníky lomu. Průzkum Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze ale na první místo zařadil popeláře. Platové rozmezí sice nepatří k nejnižším, podle Národní soustavy povolání se odměna v tomto odvětví pohybuje mezi 22 000 a 35 000 Kč. Právě popeláři ale během směny nachodí obrovské množství kroků a manipulují s těžkými břemeny. Během jedné směny obstarají i stovky míst.
Na druhé místo v žebříčku stanoveném univerzitou se dostali skladníci. Ti ve své práci nachodí velké množství kilometrů, často pracují v hlučném či prašném prostředí, a pracují s břemeny. Jejich platy se rozhodně k největším neřadí. V průzkumu se také objevily těžké profese dřevorubců, zdravotních sester a poštovních doručovatelek. Najdete zde samozřejmě i hasiče. Sice jde o práci snů pro mnohé z nás či našich dětí, kromě obrovské náročnosti se zde jedná i o nasazování životů. Tito hrdinové by tak měli po právu opanovat přední příčky takových výzkumů.
Medailové pozice v žebříčku obsadilo i povolání, které byste nečekali
Na třetím místě žebříčku se hned za popeláři a skladníky objevili sportovci. Možná si teď říkáte, proč zrovna toto povolání? Samozřejmě, k profesionálnímu sportu tvrdá dřina patří. Tito "zaměstnanci" mají ale také kompletní zdravotní podporu a dostatek času i prostředků ke správné a pravidelné regeneraci. Oproti hasičům, kteří často slouží i 12 nebo 24 hodin dlouhé směny, se tak jedná o práci snů. Zástupce autorů výzkumu ale hovoří jinak:
"Umístění profesionálních sportovců na předních příčkách nás nepřekvapilo, ale jak jsme zjistili, sportovci mají mezi extrémními fyzickými výkony dostatek času na odpočinek, na rozdíl od manuálně pracujících lidí. Sledovaná povolání navíc zahrnují statickou zátěž, zdvihání těžkých břemen nebo monotónní pohyb v nezvyklých polohách a náročných podmínkách, a to v dlouhých směnách," komentuje Tomáš Větrovský z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, který průzkum vedl.
Konečné pořadí průzkumu
- Popeláři
- Skladníci
- Sportovci
- Dřevorubci
- Stavební dělníci
- Pracovníci na farmách
- Poštovní doručovatelé/ky
- Hasiči
- Záchranáři
- Zdravotní sestry
Jak byste pořadí profesí poskládali vy a souhlasíte s tvrzením univerzity, že mají sportovci tvrdší práci než hasiči, kteří nasazují vlastní život?