V Česku se našel způsob, jak vyřešit tento problém: Změní to celý svět
V Česku, ale i globálně, existuje mnoho těžko řešitelných problémů. V poslední době se řeší životní prostředí a ochrana ohrožených druhů české fauny a flory. Co se týče zvířat, můžeme být na co pyšní. Podívejme se na seznam ohrožených druhů zvířat, které díky naší včasné pomoci nevyhynuly.
Zubr evropský se vrací
Jedním z druhů, které u nás téměř vymizely, je i zubr evropský. Jeho záchrana se dá považovat za jeden z nejúspěšnějších projektů na záchranu zvířecích druhů u nás. Zubr evropský u nás byl na pokraji vyhynutí, nicméně hodně odborníků přes zoologii spojilo své síly a vytvořilo programy na jejich záchranu. Díky jejich včasnému zásahu se zubra podařilo opět rozmnožit. Zubři dnes žijí v několika rezervacích. Jednou z těchto rezervací je i Milovice.
Tento projekt nám dává najevo, že když se spojíme, dosáhneme velkých výsledků. V tomto případě se spojili vědci, ochránci přírody a místní zemědělci. Zemědělci nechávají zubry žít na jejich soukromých majetcích, v tomto případě půdě, a umožňují zubrům dál se množit a mít ideální podmínky k životu. Úspěch nespočívá pouze v obnovení původní populace zubra, bylo zaznamenáno i silné zlepšení stavu místní krajiny, o kterou je nyní důkladně pečováno, aby se zde zubrům líbilo a dařilo.
Sysel obecný terčem hned několika projektů
Záchrana sysla obecného je dalším úspěšným projektem. Sysel obecný je hlodavec, kterému se nejvíce daří ve stepním ekosystému. Největší důvod, proč se u nás stal ohroženým, je ztráta přirozeného prostředí. Češi to však nenechali jen tak a vytvořili mnoho rozsáhlých projektů na záchranu těchto druhů.
Hlavně se zaměřili na udržení zbývajících stepních biotopů. A kreativních nápadů nebylo málo. Například využili ovce a kozy, jejichž pasení udrželo nízkou vegetaci, kterou sysli potřebují. Také proběhlo přesidlování syslů do vhodného prostředí, stejně jako sledování populace syslů pomocí nejmodernějších technologií (například GPS obojky). Díky těmto vymoženostem mohou vědci lépe chápat potřeby těchto zvířat a efektivněji plánovat jejich ochranu.
Čistší řeky pro návrat lososa obecného
Losos je druh ryby, který byl dříve běžný, ale kvůli znečištění řek se jejich populace značně snížila. Naštěstí jsme je nenechali napospas a zahájili jsme umělé odchovy lososů, které pomáhají zachovat jejich populaci. Mladí jedinci jsou následně vypouštěni do řek. Bylo to, vzhledem ke složitému životnímu cyklu, velmi obtížné, ale zvládli jsme to.
Součástí projektu byla i údržba řek, které byly moc znečištěné na to, aby v nich lososi mohli přežít. Zlepšování kvality vody a odstranění překážek, které brání lososům v pohybu, bylo součástí záchrany. Díky těmto opatřením se opět lososi prohánějí našimi řekami, například Kamenicí. Návrat lososů do této řeky je zaznamenán zde.
Netopýři jako nepostradatelní pomocníci při rovnováze ekosystémů
Netopýři jsou dlouhodobě ohroženými druhy a vzhledem k jejich nepostradatelnosti čeští ochránci přírody, ale také dobrovolníci, věnovali jejich záchraně značné úsilí. Abychom ochránili jejich druh, bylo zapotřebí ochránit jejich přirozené prostředí, tedy jeskyně, staré budovy a stromy.
S ochránci přírody spolupracují také vědci. Společně monitorují stav netopýří populace a používají speciální zařízení na detekování echolokace, které pomáhají zachytit netopýří běžný život. Také na budovách a ve stromech jsou instalovány speciální úkryty, aby se netopýři vždy měli kam schovat.
Co můžeme dělat dál?
Je důležité mít povědomí o ohrožených druzích a jejich důležitosti v tomto světě. Můžeme pomáhat vlastními silami i jako jednotlivci a šířit povědomí o důležitosti jak ochrany přírody obecně, tak o ochraně jednotlivých druhů. Pokud potřebujeme více informací, můžeme navštěvovat přednášky, které nám dodají důležité informace.
V současné době se rozšířily přednášky na školách. Nutno dodat, že se nemusí jednat o odborníky. Pokud i my máme co nabídnout a chceme inspirovat mladší generace, můžeme školy kontaktovat a ony nám jistě vymezí prostor, pokud jim náš nápad přijde dobrý.