„Diety už dávno nefungují. Obezita je nemoc a měl by ji léčit lékař,“ zdůrazňuje diabetolog

„Diety už dávno nefungují. Obezita je nemoc a měl by ji léčit lékař,“ zdůrazňuje diabetolog

Foto: belchonock / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) umírá každoročně na celém světě více než 2,5 milionu lidí na nemoci související s nadváhou a obezitou. Odborníci odhadují, že do roku 2025 může mít tyto potíže každý čtvrtý člověk na světě (2,7 miliardy lidí). Podle Státního zdravotního ústavu se v České republice potýká s nadváhou více než 60 % lidí.

„Obezita je onemocnění, které by mělo být léčeno pod lékařským dohledem. Rozhodně ne na vlastní pěst nebo s využitím neověřených zdrojů,“ uvedl v Den boje proti obezitě (24. října) dr. Tomasz Szczepanik, diabetolog a zástupce ředitele pro léčbu onkologického centra Zaglebie v polské Dabrowě Górnicze, uvedla tisková agentura PAP. 

Vysvětlil, že obezita je ovlivněna mnoha faktory, včetně životního prostředí, genetických nebo sociálních vlivů a léčba obezity by měla probíhat pod dohledem lékařů, aby byla bezpečná, účinná a přizpůsobena individuálním potřebám pacienta. Odborníci mohou sledovat pokroky a vhodně upravovat léčebný plán, čímž se minimalizuje riziko zdravotních komplikací, zdůraznil lékař.

Nezapomínejme na pohyb, primární položku v léčbě obezity, teprve později přichází na řadu farmakologická a bariatrická léčba, tedy chirurgická léčba pacientů.

„Internet je přesycen informacemi o lécích a doplňcích stravy, ale je třeba je užívat pod dohledem odborníka, protože si můžete ublížit. Hubnout musíte s mírou. Není to tak, že když rychle a hodně zhubneme, je to v pořádku. Pak se v našem těle mohou objevit znepokojivé příznaky, které mohou vést k řadě dalších komplikací,“ uvedl uznávaný diabetolog pro agenturu PAP. 

Populárně-vědecký web Nauka w Polsce také citoval slova diabetologa: „Vyhýbám se termínu dieta, protože už dávno neplatí. Musíte změnit své myšlení směrem ke zdravému životnímu stylu. To znamená, že bychom měli jíst málo, ale často, vyhýbat se jednoduchým sacharidům, jíst komplexní sacharidy, vyhýbat se rychlému občerstvení, zařadit do svých každodenních aktivit pohyb a cvičení - nejen chůzi,“ zdůraznil dr. Tomasz Szczepanik.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama