Objev historických mincí na Plzeňsku
V roce 2024 byl na Plzeňsku objeven poklad obsahující přibližně sto středověkých mincí. Jedná se o významný historický nález, který upozorňuje na historický význam regionu v rámci evropského obchodu.
Mince objevili archeologové v oblasti Zábělá u Plzně. Jedná se o osadu severovýchodně od plzeňské městské části Bukovec. Přesně sto historických platidel bylo nalezeno přímo v zemi. Původně byly mince pravděpodobně uloženy v plátěném měšci či sáčku, nejspíše pod podlahou tehdejšího obydlí.
Archeologové Filip Kasl a Petr Sokol mince našli pouhou náhodou. Lokalita Zábělá je známá svými mohylami z doby bronzové i halštatské, raně středověkým hradištěm a pozůstatky po vrcholném středověkém osídlení. Jedná se tedy o historicky velmi bohatou oblast. Když místo zasáhla před časem velká vichřice, která vyvrátila stromy poblíž místních mohyl, archeologové ze Západočeského muzea v Plzni se vydali místo podrobně prozkoumat. Místo historické procházky je však čekal významný objev.
Historie mincí
Jde převážně o pražské groše Václava IV. a jeden starší groš je z doby Karla IV. A také dva drobné feniky, moravský a bavorský,
upřesňuje numismatik Jiří Hána. Většina nalezených mincí tedy pochází z období vlády Václava IV., z přelomu 14. a 15. století. Groše byly v té době běžným platidlem a jejich nález v takovém množství naznačuje určitou míru bohatství tehdejších obyvatel žijících v této lokalitě.
Nejmladší jsou ty drobné fenikové mince. Například moravský fenik byl ražen nejdříve po roce 1423, což je tedy datum, po kterém se nejdříve mohly dostat mince do země,
vysvětluje Filip Kasl, jeden z nálezců pokladu. Osada v Zábělé existovala od konce 13. do poloviny 15. století, kdy byla pravděpodobně opuštěna v důsledku husitských válek nebo ekonomických změn.
Další objevy z historické oblasti
Při zkoumání oblasti archeologové zjistili, že se nejedná o mohyly, jak si doposud mysleli, ale o pozůstatky jakýchsi pecí a obytných budov. Pravděpodobně pocházejí z období středověku. Lokalitu pojmenovali jako zaniklou středověkou vesnici. Po nálezu mincí se rozhodli místo prozkoumat detailněji. Objevili velké množství nástrojů pro horníky a kameníky, konkrétně různá dlátka a sekáčky. V oblasti se nacházely také nástroje pro kováře a velké množství poničených železných předmětů, které nebyly blíže identifikovány. Mimo nástroje ve středověké vesnici nalezli také pozůstatky obytného domu poničeného požárem.
Jde o jakousi středověkou garáž, ve kterém byl umístěn vůz. A tam jsme objevili různé pozůstatky kování a součásti vozu, které byly pro tehdejší obyvatele vzácné. Což je další indicie toho, že ti lidé vesnici opustili narychlo a už se do ní nevrátili. Pokud to vůbec přežili. Domníváme se, že ves byla vypálena nepřátelským vojskem,