Dělníci při kopání narazili na truhlu: Obsah byl šokující

Dělníci při kopání narazili na truhlu: Obsah byl šokující

Foto: bukhta79 / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Obávaný severský národ Vikingů získával území a poklady nejen obchodem, ale především silou. Zřejmě i tak si tito obávaní válečníci přišli na jmění, které bylo později zapomenuto a znovu objeveno.

Obsah článku
  1. Éra Vikingů nebyla dlouhá, ale zanechala po sobě nesmazatelné stopy
  2. Příběh pokladu, který objevili dělníci
  3. Vikingové byli opravdu bohatí - dokazují to i další nálezy

Éra Vikingů nebyla dlouhá, ale zanechala po sobě nesmazatelné stopy

Houževnatý severský národ, který dodnes vyvolává hrůzu, rozhodně nebyl civilizací krvežíznivých bestií - tedy alespoň ne vždy. Seveřanům samozřejmě přestala stačit chladná půda a vzhledem ke stíženým životním podmínkám začali objevovat svět. Jejich lodě také patřily k těm nejlepším, okolo roku 600 byli v jejich stavění, a také v mořeplavectví, světovými velikány.

Začali s obchodem a záhy se jim výdobytky jiných civilizací zalíbily natolik, že podnikali loupežné nájezdy. Dařilo se více než dobře, některé výpravy tak vstoupily do dějin. Jednou z nich je například vyplenění Paříže v roce 895. Konkrétně francouzské hlavní město vyplenil Ragnar Lodbrok s flotilou zhruba 120 lodí. Vikingové byli také neskutečně tvrdí a krutí, například v pokusech o dobytí Konstantinopole použili surovou taktiku, kdy uřezali ruce i nohy nebohých obyvatel proto, aby zastrašili obránce.

Vikingové dali základ několika velkým civilizacím a vytvořil nespočet obchodních spojení. Vedle "určování hranic" za sebou také zanechávali poklady, o jednom z nich se dnes dozvíte více.

Příběh pokladu, který objevili dělníci

Psal se rok 1840 a ve vesnici Cuerdale, která se nachází v anglickém hrabství Lancashire, se právě nacházeli dělníci. Opravovali místní násep a zcela náhodně učinili obrovský objev. Při kopání totiž narazili na truhlu.

Poklad objevili při prohledávání zdánlivě nesouvislé hroudy hlíny. Truhla už na první pohled působila dojmem, že zde leží stovky let. Vnitřek byl totiž celý zkorodovaný. Jeho obsah byl ale pro pracovníky šok - objevilo se před nimi obrovské množství mincí, stříbrných slitků a šperků. Nález, který dnes nazýváme jako Cuerdalský poklad, obsahuje neuvěřitelný počet mincí a cenností. Celkový počet předmětů je asi 8600 a celková váha činí 40 kg! Jen mincí bylo napočítáno více než 7 000.  Byly zde také severské předměty, včetně ražených nárameníků a zlomků složitých broží. 

V rámci pokladu jsou i věci zcela neočekávané a exotické, patří mezi ně například prsteny z východního Baltu a slovanské korálky. 

Vikingové byli opravdu bohatí - dokazují to i další nálezy

Bohatství Vikingů bylo nezměrné. Jen těžko se můžeme domnívat, jak velká část pochází z obchodu, a jaká z bojových výprav. Četné nálezy ilustruje například ten, který učinil Darren Webster. V hrabství Cumbria našel na 200 šperků, mezi nimiž byly i náramky vyzdobené hady. Ty podle odborníků mohl nosit bohatý vikingský vůdce.

Další z významných objevů zaznamenáváme v roce 2012, konkrétně opět ve Velké Británii. Nejcennějším kouskem v pokladu z Bedale je pro změnu úlomek anglosaského meče. 

„Díky konzervaci můžeme vidět jednotlivé plátky zlata, které byly k výrobě použité. Tento poklad nás opravdu nutí přemýšlet o dotyčné části Yorkshire v době Vikingů trochu jiným způsobem než doposud. Poklad obsahuje rozličné předměty z vikingského svět jako obrovský stříbrný šperk na krk,“ říká Natalie McCaul, kurátorka archeologie v York Museums Trust.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama