Toto město v Česku bylo označeno za nejkrásnější na světě

Toto město v Česku bylo označeno za nejkrásnější na světě

Foto: DaLiu / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

O tom, že v Česku je hustota historických památek skutečně vysoká, se ví široko daleko. I to je jeden z důvodů, proč právě jedno české sídlo zvítězilo v anketě magazínu Time Out o nejkrásnější město světa. Které to bylo?

Obsah článku
  1. Anketa s jasným vítězem
  2. Opravdu Prahu známe?
  3. Neznámá krása Prahy

Anketa s jasným vítězem

Magazín Time Out se v roce 2021 obrátil na téměř třicet tisíc lidí po celém světě s otázkou, které město považují za vůbec nejkrásnější. Vítěz se našel právě v Česku. Není asi příliš velkým překvapením, že oním městem se zlatou medailí na krku je Praha. Až za ní se potom umístila historická města jako Paříž či Řím, stejně jako moderní metropole typu New York či Tokio.

Součástí ankety byly ale i otázky mířící na domácí obyvatele jednotlivých měst. V nich měli lidé odpovídat na to, jak se jim ve městě vlastně žije. Je potěšující, že ani v tomto případě Praha nepropadla a byla označena jako velmi dobré místo k bydlení. Vraťme se ale k titulu nejkrásnějšího města světa.

Opravdu Prahu známe?

Nejeden Čech mávne nad výsledky ankety rukou s tím, že je to „přece jasné“ a nejedná se o nic nového. Otázka je, zda by nebylo na místě spíš zamyšlení nad tím, jestli my sami věnujeme Praze takovou pozornost, jakou si nejkrásnější město světa zaslouží.

Každý jistě dobře zná ikonický pohled na Pražský hrad, sochy na Karlově mostě nebo pohled na zlatou střechu Národního divadla. Krása Prahy se ale ukrývá i jinde, v drobných detailech a zákoutích, která se nedostávají na titulní stránky průvodců, a přitom vytvářejí genius loci města stejně, jako ikonické památky.

Neznámá krása Prahy

Kam tedy v Praze vyrazit za krásou, kterou často neznají ani sami Pražáci? Takových míst je nespočet, pojďme si vyjmenovat alespoň některé z nich. Zkuste začít u rotundy sv. Kříže Menšího. Právě tady se totiž protínají ramena pomyslného kříže čtyř významných kostelů, a vytváří tak pomyslný střed Prahy. Právě symbolika v uspořádání města je pro starou Prahu typická.

Josefov je čtvrtí, která nahradila staré židovské město, ghetto, chcete-li. To zmizelo na přelomu 19. a 20. století v průběhu akce „Asanace“, přesto nám z něj ale i tak zbyly zajímavé památky. Co třeba starý židovský hřbitov? Historie židovské komunity je nedílnou součástí historie Prahy a kouzlo tohoto místa je opravdu jedinečné.

Pokud máte rádi neobvyklá místa a dokážete vnímat jejich unikátní krásu, pak se můžete vydat třeba do nejužší pražské uličky. Je nedaleko Karlova mostu a dostat se do ní můžete třeba ze zahrádky restaurace Čertovka. Ulička je to tak úzká, že provoz v ní musí řídit semafor.

Tyto zdánlivé maličkosti a kuriozity vytvářejí Prahu takovou, jakou obdivují a milují lidé z celého světa. Tak si jich všímejme také.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama