Příběh jako z pohádky: Pár objevil na svém pozemku poklad - 1 427 zlatých mincí z 19. století v celkové hodnotě přes 240 milionů

Příběh jako z pohádky: Pár objevil na svém pozemku poklad - 1 427 zlatých mincí z 19. století v celkové hodnotě přes 240 milionů

Foto: lenschanger / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Představte si tu krásu. Jdete venčit psa po svém pozemku a najednou uvidíte plechovku. Kdyby byla za plotem, pravděpodobně vás nechá klidnými, teď se k ní ale sehnete a objevíte cenný poklad. Přesně to se opravdu stalo.

Obsah článku
  1. Detektor kovů odhalil zázrak
  2. Po stopách pokladu, který nikdo nečekal

V roce 2013 šel pár z americké Kalifornie na běžnou procházku se psem, to ale ještě Mary a John netušili, jak jim změní život. Na svém pozemku zahlédli plechovku. Ta by sama o sobě nebyla až tak cenná.

Detektor kovů odhalil zázrak

Manželům se nezdála především váha plechovky, ta totiž působila, jako by byla plná barvy. Vrátili se proto zpět na místo s detektorem kovů a nestačili se divit - plechovek totiž objevili hned několik a rovnou plných zlatých mincí! Celkový počet mincí je 1427 a jejich celková hodnota samozřejmě závisí na kurzu. V amerických dolarech se jedná o sumu 10 milionů dolarů, což při kurzu v době psaní článku činí více než 240 milionů korun!

Po stopách pokladu, který nikdo nečekal

Důvod k zakopání pokladu je záhadou. Jak to v těchto případech bývá, průvodní dopis chybí. Jde tedy o mince z bankovní loupeže? Podle ražby se odhaduje, že by mohlo jít o lup z velkého přepadení banky v roce 1901 v San Francisku, kterou má na svědomí Walter Dimmick. Ten v peněžním ústavu pracoval. Tuto teorii ale smetli ze stolu zástupci úřadů s tvrzením, že mince těm uloupeným neodpovídají.

Další teorie tvrdí, že se jedná o poklad Rytířů zlatého kruhu, kteří jím chtěli financovat druhou občanskou válku. Případně by mohlo jít o kořist desperáta Jesse Jamese. Ani jedna z teorií však nebyla potvrzena. 

Poklad má ještě jednu zvláštnost. Obvykle se v podobných situací stává, že jsou mince a dukáty z jedné ražby, stejné loupežné akce a podobně. Zde je ale většina penízků z období "kalifornské horečky" (k té se váží i další teorie vzniku pokladu), část jmění je ale z Georgie. A právě to dodávají další závoj tajemna - nikdo totiž netuší, jak se k obnosu takové mince dostaly. Tato skutečnost napovídá, že se o lup z banky nejedná.

Za nejpravděpodobnější se tak považuje to, že peníze zakopal někdo, kdo nedůvěřoval bankám. Pokud je to pravdou, tak by si jeho dědicové nejspíše vytrhali vlasy na hlavě. Jedná se rozhodně o částku, která dokáže změnit nejeden život. Podobné úvahy bývají často diskutované, mnoho lidí by například nakrmilo děti v Africe, darovalo obnosy charitám a sponzorovalo útulky zvířat. Skutečné využití peněz ale najdete až v době, kdy je fyzicky vlastníte. V minulosti se odehrály také případy osobních katastrof a selhání, kdy se výherce loterií do pár let dostal zpět do svých původních finančních problémů. Odborníci tak radí, abyste v případech nalezení velkého pokladu, či výherního tiketu, okamžitě nastavili plán a investovali s rozvahou. S tím pomůže i znalý odborník.

A co vy, užívali byste si života, nebo nalezené peníze uložili?

Reklama
Zdroje článku:
Reklama