Po 60. roce se až 68 % lidí cítí osaměle než kdykoliv předtím. Nejvíc to zasahuje ženy nad 63 let

Po 60. roce se až 68 % lidí cítí osaměle než kdykoliv předtím. Nejvíc to zasahuje ženy nad 63 let

Foto: IgorVetushko / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

S přibývajícím věkem se zmenšuje počet lidí, s nimiž obvykle přicházíme do kontaktu a velmi často se začíná omezovat výhradně na rodinu. Člověk je ve své přirozenosti společenský, starší lidé však potřebují stále větší pomoc, a cítí se proto osaměle.

Obsah článku
  1. Proč se lidé kolem 60. toku začínají cítit osaměle
  2. Důvody osamělosti seniorů
  3. Jak bojovat s osamělostí v seniorském věku

Jakmile se postupně blíží konec aktivního pracovního živote, přestává být člověk také aktivní ve společnosti v rámci volnočasových aktivit, případně začne své působení omezovat. Důvodem nebývá nedostatek času, který mu často vyplňují noví členové rodiny, ale hlavně postupné ztrácení energie vyplývající z kondice a zdravotního stavu. Právě v tomto zlomovém období se tak lidé začínají cítit velmi osaměle, zejména pokud navíc přijdou o svého partnera nebo blízké.

Proč se lidé kolem 60. toku začínají cítit osaměle

Na osamělost v seniorském věku má vliv celé spektrum faktorů, které souvisejí především s tím, jak se život člověka vyvíjí. Během aktivního života zakládáme rodinu, vychováváme děti a snažíme se je přivést do dospělosti. Jakmile jsou dospělé, hledají vlastní uplatnění a zakládají své rodiny. Tento fakt může být pro starší lidi pozitivní zejména v případě, že dospělé děti bydlí v jejich blízkosti, a mají tak možnost fungovat jako aktivní prarodiče, tzn. starat se o vnoučata a trávit čas s rodinou. Mnoho dospělých dětí se však stěhuje za prací do jiných velkých měst, a rodiče tedy zůstávají sami, ovšem v prostředí, kde mají alespoň známé z aktivního pracovního života. I ti se ale mohou postupně vytrácet buď relokací, nebo kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, a výrazně se tak snižují možnosti seniorů, na koho se v případě jakékoliv potřeby obrátit. Starší lidé mají navíc stále větší pocit, že jsou nadbyteční nebo překážejí a o pomoc (i v případě, že se jedná pouze o touhu společenského kontaktu) se požádat bojí.

Důvody osamělosti seniorů

Hlavním důvodem, proč senioři zůstávají po 60. roku života sami, bývá ztráta partnera a tím prakticky jediného člověka, který má alespoň určitou povinnost s nimi trávit čas. Ztráta partnera může být zapříčiněná jeho úmrtím nebo rozvodem, lidé však někdy zůstávají sami prakticky po celý život a partnera si vůbec nehledají. Jejich osamělost je pak tím vyšší, pokud zástupnou úlohu partnera nemůže vykonávat žádná další osoba, tedy nemají děti, nebo žijí příliš daleko, ani žádnou další rodinu, s níž by se mohli pravidelně vídat. Osamělost má velmi negativní vliv na celkovou psychiku člověka a může vést až ke zhoršování fyzického stavu. Následující video obsahuje pár tipů, co dělat, pokud se senior cítí osaměle a nemá možnost spolehnout se na blízké.

Jak bojovat s osamělostí v seniorském věku

Existuje hned několik způsobů, jak do života seniora přivést nové lidi, pokud nemá možnost se pravidelně stýkat se svými známými či rodinou (osobně). Jednou z nich jsou moderní technologie, které umožňují realizaci videohovorů na veliké vzdálenosti – ačkoliv se nejedná o osobní kontakt, může pro seniora znamenat opravdu hodně. Kromě toho mohou senioři docházet do různých center, kde se mohou setkávat s lidmi svého věku a zakládat nová přátelství. Nemají-li rádi tento typ zařízení, mohou si zkusit najít nový koníček, který vyžaduje společenskou angažovanost nebo se zapojit do aktivit v rámci zvelebování komunity. Možností je opravdu hodně, je však potřeba nalézt něco, co vám bude vyhovovat.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama