Poklad šílené jeptišky z části nalezen: Našlo se jen 40 beden z 60
Když už nacisté tušili, že se blíží konec války, kterou prohrají, poschovávaly nakradené cennosti, kde se dalo. Jedním takovým místem byl i klášter v Chotěšově. Okolnosti jsou ale i nadále zahaleny tajemstvím.
Klášter v Chotěšově leží poblíž Plzně a založen byl už ve 13. století řádem premonstrátek. V průběhu druhé světové války a na jejím konci zde působil řád vizitantek, který (jak se ukázalo) měl velké zkušenosti se skrýváním různých cenností. Dodnes se nepodařilo najít všechny části tohoto tajemného pokladu.
Šílená nebo zdravá sestra
Dne 18. října roku 1946 přijel na žádost matky představené chotětovský lékař, aby v psychiatrické léčebně hospitalizoval řádovou sestru Annu Blažkovou. Ta s ním nechtěla odjet dobrovolně, tak ji musel násilím za pomoci dvou neznámých mužů dostat do auta. Odvezli ji do psychiatrické léčebny v Dobřanech, kde se ale ukázalo, že tato řádová sestra je po duševní stránce zcela zdravá. Kdo a proč se jí tedy chtěl zbavit?
Anna Blažková znala velké tajemství
Jak z pozdějších událostí vyplývalo, Anna Blažková chtěla splnit svou povinnost a nahlásit poklad v klášteře úřadům. To se ale nelíbilo matce představené a dalším řádovým sestrám. Pravděpodobně věděly, že Anna Blažková v blázinci nezůstane, dalo jim to ale dostatek času přemístit poklad na místo, o kterém tato sestra nevěděla. Na základě její výpovědi bylo spuštěno rozsáhlé vyšetřování, které ale skončilo předčasně.
Výpověď šílené sestry
Anna Blažková uvedla, že: „V areálu kláštera probíhají podivné manipulace s neznámými předměty.“ Uvedla také, že:
Na dvě noci byla uzavřena jedna z cel v prvním patře a její obyvatelky byly vystěhovány.
Tuto výpověď potvrzuje i další zaměstnanec kláštera, Richard Friedl. Říká, že mu sestry přikazovaly, aby v noci vykopával jámy a do nich zakopával bedny s neznámým obsahem. Tyto bedny musel také zakopat. Taktéž musel po klášteře přenášet různé předměty.
Našlo se jen 40 beden z 60
Friedl dále uvádí, že v roce 1944 přivezli vojáci z nedaleké muniční továrny v Holešově celkem 60 beden, které byly složeny v prádelně. Po válce bylo odvezeno jen 40 z nich. Zbývajících 20 měl na žádost sester otevřít sam Friedl. Nacházely se v nich tehdy nedostatkové textilie. Ty byly spolu s klášterními cennostmi, kufry s cennostmi obyvatel a vojáků wehrmachtu a několika leteckými hodinkami ukryty v prostorách protileteckého krytu.
Domovní prohlídka skončila předčasně
Zemská státní bezpečnost rozhodla o domovní prohlídce kláštera. Matka představená pod tíhou důkazů přiznává jen to, co musí. Elektrosoučástky, o kterých věděla Anna Blažková, naházela spolu s dalšími sestrami do dobře skryté studny v podzemí kláštera. Při domovní prohlídce byly objeveny tajné komory (včetně té, která se nachází nad celou, z níž byly obyvatelky na dvě noci vystěhovány). Na různých místech kláštera se našlo na ¾ tun látek, nenahlášených rozhlasových přístrojích, gramofonů, psacích strojů a další elektroniky. Domovní prohlídka ale byla ukončena z neznámých důvodů předčasně. Co tedy skrýval spletitý labyrint podzemních chodeb kláštera Chotěšov, je dodnes tajemstvím.