Dosud největší nalezený 16 tunový poklad vylovený ze dna Atlantiku má nevyčíslitelnou hodnotu
Psal se rok 1804. Španělská loď Nuestra Seňora de las Mercedes přepravovala náklad mincí z jihoamerického zlata vyřazených v tamních koloniích Španělů. Galeona však ztroskotala. O více než dvě stě let později byl poklad vyloven ze dna oceánu.
Obsah pokladu
Potápěči vylovili půl milionů mincí, většinou ze stříbra. Celý poklad vážil 16 tun! Hodnota je dle španělského ministerstva nevyčíslitelná. Jedná se o část národního kulturního dědictví a je tak prý zbytečné snažit se vyjádřit hodnotu pokladu v penězích.
Je nevyčíslitelná. Jak byste chtěli stanovit cenu Mony Lisy?
řekla náměstkyně španělského ministra kultury Elisa de Cabová.
Uvádí se, že se jedná o největší poklad, který kdy byl z potopeného vraku vyloven. Ale přesto, že se jedná o neprodejný nález, údajně by mohla jeho hodnota dosahovat až 350 milionů eur, což je přibližně asi 8,7 miliardy korun.
Komu poklad patří?
Firma Odyssey dlouho držela nález pokladu v utajení. Roku 2007 náklad přepravila na území Floridy. Odyssey Marine Exploration poté provedla rozsáhlý archeologický výzkum lokality, kde byl poklad nalezen. Pár dnů poté podala španělská vláda žalobu a nárokovala si celý poklad. Argumentovala zejména tím, že mince pocházejí ze španělského plavidla.
Obě strany se dlouho soudily. Americká společnost zabývající se hledáním podmořských cenností tvrdila, že se vrak lodi nikdy nepodařilo s naprostou jistotou identifikovat. Pokud se prý opravdu jednalo o loď Nuestra Seňora de las Mercedes, byla na obchodní plavbě a Španělsko by dle nich na náklad nemělo nárok. Americká společnost do vylovení pokladu investovala v přepočtu asi 50 milionů korun, přesto však soud prohrála.
A ozvaly se i další země. Nárok na poklad vznesla Bolívie a Peru. Mince totiž byly vyraženy na jejich území. Ani jedna ze zemí neuspěla, avšak Španělská královna Sofie alespoň přislíbila zapůjčení části mincí do Bolívie.
Dne 27. února 2012 byl celý nález navrácen zpět do Španělska. Tyto mince, ale i další vylovené artefakty z vraku jsou nyní vystaveny v několika španělských muzeích.
Dodnes nenalezené poklady na dnech oceánů
A proč vlastně loď ztroskotala? Dle dostupných informací loď vyplula z uruguayského Montevidea. Doplout měla do města Cádiz. Potopila ji však Anglická bojová loď, která na Španělskou Mercedes vypálila. O život tehdy přišlo 250 námořníků a pasažérů.
Možná, se se v budoucnu dočkáme dalších zajímavých informací o nových nálezech. Na dně Giblartarské úžiny se mají nalézat další vraky lodí, které ztroskotaly. Celkem jich může být až čtyři stovky. Odborníci si dokonce troufli odhadnout celkovou hodnotu dosud nenalezených pokladů. Tohle číslo vás překvapí. Možná jde až o 26 miliard korun! Není tedy divu, že jsou některé společnosti odhodlány dno oceánů důkladně prohledat.