Mladík našel tento neuvěřitelný poklad z doby bronzové na Olomoucku, vědci jsou v šoku
Nejvýznamnější archeologický objev na Olomoucku. Co přesně skrývá nádoba objevena mladíkem z Muzea Komenského?
Odborníci našli na Olomoucku nádobu plnou zhruba tři tisíce let starých cenností. Nechyběly bronzové předměty, staré šperky či bronzová faléra, kruhový předmět z bronzového plechu s bohatě tepanou výzdobou. Všechen tento poklad se skrýval na poli v okolí Přerova.
Historici mohou děkovat mladíkovi z Muzea Komenského. Tomáš Melich v lokalitě nalezl několik bronzových předmětů a následně na tuto skutečnost upozornil pracovníky. Vědci poté místo prohledali pomocí detektoru kovů a k jejich překvapení zde našli zlatý důl historického bronzového pokladu, část pokladu byla vzhledem k zemědělským pracím oddělena od zbytku.
Pak jsme provedli mikrosondáž, která v hloubce pouhých třiceti centimetrů odkryla orbou částečně poškozenou větší keramickou nádobu. Okraj, hrdlo a částečně i stěny keramické nádoby byly v minulosti zemědělskou činností zničeny a rozvlečeny spolu s několika bronzovými předměty od místa původního uložení,
uvedl archeolog Muzea Komenského v Přerově, Zdeněk Schenk.
Historie pokladu
Cennosti pocházejí z dobry bronzové, tedy z období mezi 1000–750 před naším letopočtem. Nádoby a další předměty byly uloženy do země. Odborníci tuto skutečnost připisují kultovnímu významu, předměty se zde podle nich nacházejí kvůli tehdejším praktikovaným rituálům.
Součástí pokladu byly i kruhové šperky zdobené rytinami, části spon, část kola vozu, ale nejvýznamnější byl zejména bronzový kotouček s plastickou ozdobou, takzvaná faléra. Povrch tohoto historického předmětu nese typickou tepanou výzdobu, kterou tvoří čtyři soustředné pásy perliček střídající se s třemi pásy pukliček. Oborníci se s podobným stylem zdobení předmětů setkali již u předešlých nalezených předmětů z doby bronzové.
Jak probíhala identifikace objektů?
Všechny nalezené předměty byly následně odvezeny do laboratoří, kde podlehly odbornému ošetření a podrobnému prozkoumání.
Jde o jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů v Olomouckém kraji v posledních desetiletích, který v nás za současného nouzového stavu vyvolal doslova pozitivní vlnu nadšení,
komentuje nález Schenk. Zároveň ocenil přístup nálezce, který dokázal včas odhalit, že by se mohlo jednat o významné naleziště, a tak umožnil odborné vyzvednutí předmětů a následný odborný výzkum. Schenk potvrdil, že mnoho významných nálezů bývá vzhledem k neopatrnosti nálezců zbytečně poškozeno:
V některých případech se totiž stává, že jsou bližší okolnosti vypovídající o původním uložení předmětů nechtěně zničeny samotným nálezcem. Takové významné nálezy se objevují velmi vzácně, a proto je v takovém případě nezbytné zavolat archeology z nejbližší organizace v daném regionu, aby mohla být nálezová situace důkladně zdokumentována,
upozornil Schenk.