Pokud máte doma tyto staré předměty, můžete se těšit na pořádný obnos – sběratelé platí neuvěřitelné částky!
Zná to asi většina z nás: vyklízení bytu či domu po babičkách a jiných příbuzných není nic příjemného. Když už to ale musí být, vyplatí se dělat to pořádně. Není totiž vyloučeno, že najdete něco, co bylo dříve obyčejným spotřebním předmětem bez reálné hodnoty ale, který má dnes hodnotu historickou a sběratelskou. A ta může být opravdu vysoká.
Nejen umění
Specifickou kategorii starých předmětů tvoří tedy umělecké předměty, obrazy, svícny, sošky apod. Fakt, že jejich cena s časem roste příliš nepřekvapí. Konkrétní cena záleží samozřejmě na kvalitě zpracování, autorovi i estetické kvalitě díla, v některých případech může ale šplhat do závratných výšek. Jak již ale bylo zmíněno, umění není to jediné, co může časem získat ohromnou cenu. Co všechno může být takovým sběratelským kouskem?
O co je zájem?
Sběratelství je koníčkem, kterému se věnuje celá řada lidí. A jak se říká: tisíc lidí, tisíc chutí. Každý tedy sbírá něco jiného. A protože sběratelé jsou často lidé, pro které je jejich koníček doslova vášní, jsou také ochotni za předměty svého zájmu platit opravdu velké sumy.
Nemá asi cenu příliš podrobně rozebírat fakt, že za staré šperky mohou sběratelé nabízet horentní sumy. Ani pokud ale vaše babička nenosila šperky pravé a spoléhala se spíše na bižuterii, není nic ztraceno. Pravděpodobně je totiž měla uloženy ve šperkovnici. A staré vyřezávané šperkovnice mají dnes často větší cenu než samotné šperky, které jsou v nich uloženy. Za ty nejhezčí kousky se platí tisíce korun.
Velmi oblíbenou kategorii „věcí po babičce“ tvoří nádobí, čajový porcelán, hrnečky, cukřenky apod. Za kompletní sady, které navíc pochází z produkce nějaké slavné porcelánky, se také platí tisíce a někdy i desetitisíce korun. Totéž platí o broušeném skle. Také nábytek, především staré almary, komody nebo masivní psací stoly vám mohou přinést slušný obnos.
Jak si ověřit cenu
Ne každý samozřejmě pozná na první pohled cenný předmět. Pro neodborníka je občas hrneček za deset tisíc korun na první pohled úplně stejný jako obyčejný hrneček za dvě stovky. Co s tím? Hledání můžete začít na internetu při procházení bazarů a aukcí na webu. Získáte tak představu o tom, kde se asi ceny pohybují a možná odhalíte to, co dělá cenné předměty cennými.
Finální potvrzení vám ale asi bude muset dát odborník. Není od věci zajít do starožitnictví a nechat si předmět nezávazně nacenit. A raději obejděte těch starožitníků víc, tak minimalizujete riziko, že vás bude chtít starožitník „natáhnout na hůl“.