Populární český nápoj Becherovka, poklad historie i budoucnosti

Populární český nápoj Becherovka, poklad historie i budoucnosti

Foto: monticello / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Kdo by neznal Becherovku. Moje babička si například tu a tam dala zdravotně „po štamprli“, jak s oblibou říkala. Nebylo to jen její oblíbené pití, rád jí svého času vychvaloval i prezident Zeman. Jeho citace jsou v tomto směru legendární.

Obsah článku
  1. Něco z historie
  2. Opravdu bylinný likér
  3. Unikátní spolupráce Kanady a Česka
  4. Velká pokuta v roce 2024

Něco z historie

Tento likér se začal vyrábět v roce 1807 v Karlových Varech. Jde tak o nejstarší alkoholovou značku v historii našeho státu i proto, že se vyrábí nepřetržitě. Zásadní roli v jejím „vývoji“ neměl nikdo jiný než Josef Vitus Becher. Ten v roce 1805 převzal návrh původní receptury z pera Dr. Frobriga a dovedl jej k dokonalosti. Faktickým zakladatelem firmy je však Josefův syn, který je dnes podepsaný také na každé lahvi. Rozvíjel totiž výrobu více než 40 let! Faktický a oficiální vývoz začal už v roce 1834, kdy se naše slavná Becherovka dostala do Vídně, nebo do Štětína. V roce 1838 už plnila regály v Paříži a Mnichově. Během první světové války také například v Turecku či Itálii.

Opravdu bylinný likér

Přesný výrobní postup se stále drží v tajnosti. Podle oficiálního webu znají recept pouze dva lidí na celém světě! Některé střípky ale najít můžeme. Zajímavý je určitě fakt, že nápoj obsahuje asi 20 druhů bylin a to například skořici, hřebíček a Izop lékařský. Koncentrát smíchaný s unikátní karlovarskou vodou následně zraje šest týdnů. Vše je tedy bez umělých přísad. Becherovka ještě na závěr prochází filtrací, aby se zbavila usazenin a získala svou unikátní barvu.

Unikátní spolupráce Kanady a Česka

Proč zrovna tato formulace během řádků o Becherovce? Ihned vysvětlíme. Legendární nápoj BeTon, tedy Becherovka s tonikem, která se míchá do vysoké sklenice, vzniknul v Kanadě. Zdejší „fištróni“ drink zastřešili svým vyhlášeným tonicem a představili světu během výstavy EXPO. V té době měla Becherovka už 160 let. Když jsme u míchaných alkoholických nápojů, za zmínku stojí i alternativní a neobvyklý Beton s okurkou.

Velká pokuta v roce 2024

Slavnou historii i současnost mírně poskvrňuje druhá polovina rok 2024 (respektive 2023). V tomto období totiž společnost dostala pokutu téměř 500 000 Kč za nekalého využívání dominantního postavení na trhu.

Odběrateli Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a. s., byla uložena pokuta ve výši 456 tisíc korun za zneužívání jeho postavení silnější smluvní strany, neboť v průběhu roku 2023 uplatňoval lhůty splatnosti kupní ceny za nákup zemědělských produktů nebo potravinářských výrobků delší, než je lhůta 30 dnů, jež je uvedena v zákoně o VTS. Konkrétně se jednalo o 16 pozdních plateb vůči čtyřem dodavatelům,

uvádí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který sankci udělil.

I přes drobnou kaňku na konci našeho článku a fakt, že již Becherovka nemá českého vlastníka, na ni můžeme být hrdí. Je to další ze symbolů „zlatých českých ručiček“ a proslavila nás po celém světě.

Reklama
Reklama