Povinné zveřejňování mezd v Česku: Dvě významné politické strany jsou proti!

Povinné zveřejňování mezd v Česku: Dvě významné politické strany jsou proti!

Foto: jarin13 / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V Česku se opět rozhořela debata o povinném zveřejňování mezd. Tento krok, který má za cíl zlepšit transparentnost a rovnost na pracovním trhu, naráží na odpor dvou významných politických stran. Na kdy se změna plánuje a co na ni říkají silní političtí hráči?

Obsah článku
  1. Nekonkrétním sdělením v pracovních inzerátech by mělo odzvonit
  2. Nařízení Evropské unie hovoří o roce 2026

Nekonkrétním sdělením v pracovních inzerátech by mělo odzvonit

Jistě jste již někdy práci hledali, nebo o změně alespoň uvažovali. Český pracovní trh i internet jsou zahlceny stovkami až tisíci pracovních nabídek, kde chybí uvedená mzda. Slovní obraty jako "u nás si vyděláte", nebo "konkrétní výše odměny závisí na kandidátových zkušenostech" jsou nicneříkající. K tomuto názoru nejspíše dospěli i evropští politici a v některých zemích je již platné nařízení, které hovoří o povinnosti uvádět mzdu ve všech inzerátech. Stejně tak by se mělo stát i v České republice. Kdy k tomu má dojít?

Nařízení Evropské unie hovoří o roce 2026

Změnu, ke které již některé státy přistoupily, plánuje Evropská unie na červen roku 2026. To je aktuální termín, ke kterému by měla nejpozději vláda změnit legislativu. Může samozřejmě i dříve, některé politické strany mají ale s úpravou zákona problém. Překvapivě jednotí jsou v této otázce úhlavní rivalové, tedy vládní ODS a nejspilnější opoziční hnutí ANO. Ke "koalici neochotných" se pak přidávájí například Starostové a nezávislí.

„Považuji tuto iniciativu za další, špatný, socialistický nápad, který k nám ze strany Evropské unie míří. Mzda je součástí dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, je to součást pracovní smlouvy. Je a má zůstat na zaměstnanci a zaměstnavateli, na jakých podmínkách včetně výše mzdy se dohodnou, obě strany podepisují pracovní smlouvu přece dobrovolně,“ řekl Novinkám místopředseda Sněmovny a ekonomický expert vládní ODS Jan Skopeček.

Ekonomický expert občanských demokratů ale nezůstal jediný, ke kritice se připojil také například zástupce ANO, Karel Havlíček.

„Přesně toto je důvod, proč Evropská unie ztrácí za USA a dnes i bohužel Čínou. Vše, co se hýbe, se zreguluje, výsledkem čehož je, že firmy jsou zavaleny zbytečnou administrativou, zvyšují se jim náklady, ztrácí konkurenceschopnost a odchází mimo evropsky kontinent,“ řekl.

„Jde o evropskou směrnici, tedy už dohodnuté nastavení pravidel na unijní úrovni. To znamená, že bychom tuto změnu přijmout měli, za nás ovšem v minimalistické podobě. Vedle potřebné snahy o narovnání pravidel na trhu práce totiž považujeme za důležité nezatěžovat podnikatele dalšími regulacemi a přehnanou byrokracií, zejména menší a střední podniky s menšími personálními zdroji,“ sdělila Novinkám poslankyně hnutí STAN Hana Naiclerová.

Mezi politiky se jistě najdou i zastánci, kteří budou tuto budoucí novelu hájit. Odmítavé hlasy jsou ale silní, dle názoru některých občanů i politiků by ale narovnání prostředí zefektivnilo zájemcům hledání a firmám zase čas. Stanovisko společností zde sice neposkytneme, můžeme se jen domnívat, co by jim nařízení přineslo. Některým jistě efektivitu, jiným pro změnu zamezení možnosti o vyjednávání a s tím související šetření nákladů. 

Jaký názor máte vy můžete napsat do komentářů pod článkem - přidáte se do aliance významných politiků, nebo spíše vidíte věc z pohledu nezaměstnaných?

Reklama
Zdroje článku:
Reklama