Práce v Česku, kterou si lidé nechávají v tajnosti: Jsou snové
Češi nemají zrovna největší mzdy, alespoň v porovnání s dalšími státy z východní Evropy. Minimální mzda v roce 2025 činí 20 800 Kč, ta průměrná pak necelých 50 000 Kč. Jaké jsou u nás nejhorší pozice, které ani zdaleka nedosáhnou na průměr? A které profese jej naopak výrazně zvyšují?
Ruku na srdce, kdo z nás by nechtěl dobře placenou práci? Myslíme tím takovou pozici, která bezpečně pokryje Vaši rodinnou situaci, slušnou dovolenou a zajistí možnost spořit rozumné částky na stáří. Ne každý je se svým platem spokojen, pojďme si ale představit pozice, na kterých byste rozhodně pracovat nechtěli. I v rámci oborů se ale najdou výjimky.
Nejhůře placené práce v Česku
Jedněmi z nejhůře odměňovaných pracovníků jsou lidé zaměstnaní pod agenturami práce. Nejčastěji se jedná o cizince, nebo osoby se základním vzděláním. Kdo tvrdí, a že se takových nenajde málo, že to není pravda, lže. Výjimka potvrzuje pravidlo a samozřejmě se najdou i slušné pracovní agentury. Realita u většiny z nich je bohužel taková, že dostávají od koncových firem poměrně slušné částky a zaměstnancům vyplácí minimum. Tuto pozici byste možná nechtěli dělat i z jiných důvodů. Můžete pracovat pár týdnů a od zítra přijde změna. Nastupujete do jiné firmy, na jiné oddělení, případně do jiného týmu. Kdo by chtěl dobrovolně pracovat za těchto podmínek?
Další profese, kde si opravdu díky skvělému platu nebudete prozpěvovat, je "vrátný". Na první pohled je to práce nenáročná a klidná. Vyžaduje ale velkou pozornost a bdělost, i přesto je vhodná pro osoby se změněnou zdravotní způsobilostí a také seniory. Mediánová mzda je asi 22 274 Kč za měsíc, často se ale jedná o výplatu minimální.
Nejlépe se nemají ani uklízeči a uklízečky, kteří pracují často ve ztížených pracovních podmínkách a přijdou si na průměrných 21 005 Kč měsíční hrubé mzdy. V některých provozech musí dodržovat opravdu přísné procesy a jsou často detailně kontrolováni.
Výjimka ale potvrzuje pravidlo, některé TOP hotely či nejlepší úklidové firmy nabízí i slušnou mzdu. V současnosti je na vzestupu také tzv. "nahý úklid". Nejde o nic nemravného - je to pastva především pro oči a stále se jedná o seriózní službu. Zde již pracovnice většinou podnikají jako OSVČ a rozhodně nemají minimální mzdy. Zajímavý je například rozhovor v Show Jana Krause, který uvádíme níže.
Podle výčtu z webu Stream.cz, na který opět odkazujeme zde, jsou nejméně hodnocení pracovníci v Česku dělníci na stavbách. Medián mzdy je 20 722 Kč. Statistiky v tomto směru hovoří jasně, další nevýhodou této profese bývá často to, že je jen během sezóny. Pracovníci, kteří odvádí výkon celoročně, jsou pak pravidelně vystavováni dešti, sněhu či mrazu.
A jaké pozice jsou v Česku snem?
O pozicích, které jsou podmíněny dlouhým studiem se bavit nemusíme. Mezi nejvíce výdělečná zaměstnání patří vedoucí lékaři, primáři a přednostové klinik. Pozadu rozhodně nezůstanou ani soudci a nejlepší právníci. Nejvíce vydělávající profesí v Česku jsou vysocí představitelé společností. Například generální ředitel společnosti ČEZ si za rok 2023 vydělal bezmála 35 milionů korun!
Profese s božím platem, které můžete dosáhnout i vy!
Jedna z nejvýdělečnějších pozic v ČR je i "řídící letového provozu". Výběrové řízení, školení i samotná služba jsou opravdu náročné. Vydrží jen ti nejlepší a navíc je nutná skvělá angličtina a psychická i zdravotní způsobilost. Podmínky k přijetí do výběrového řízení ale nejsou nikterak složité a postačí i maturita. Proč tedy nezkusit své štěstí?