Nejdřív to byl čirý stres: Američanka popisuje pražskou kavárenskou kulturu a jeden fígl, který ji úplně dostal

Nejdřív to byl čirý stres: Američanka popisuje pražskou kavárenskou kulturu a jeden fígl, který ji úplně dostal

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: KotykOlenaBO / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

„Podle mě berou Češi kavárenskou kulturu, a tedy i kávu, velmi vážně. Líbí se mi, že každá kavárna má svou vlastní atmosféru a osobnost,“ pochvaluje si Jessica Loreová, mladá americká studentka, která se jeden semestr vydávala za „Pražanku“. Po pouhých třech týdnech života v Praze se naučila několik věcí z místního kavárenského života.

Obsah článku
  1. Logistika pražské kavárenské kultury
  2. Kavárny jsou na své výtvory hrdé
  3. Hlavně klid a žádný stres
  4. Objednávejte v češtině

Kavárny a obecně tzv. kavárenská kultura jsou v Evropě, a konkrétně v Praze, velmi populární. Když se procházíte hlavním městem, nejdále na každém rohu potkáte nějakou provozovnu, kde si můžete dát kávu.

Logistika pražské kavárenské kultury

Ze začátku  studia v České republice se Jessica velice obávala samotné „logistiky“ prodeje a výdeje kávy. Už jen samotný vstup do restaurace nebo kavárny byl pro Jessicu noční můrou. Nezvyk pro Američanku byl, že každá zdejší kavárna řeší svůj provoz jinak. Někde si nápoj objednáte i vyzvednete u pultu, jinde vám ho poté donesou ke stolu, anebo se vše odehrává u stolu. Podobný strašák byl pro Jessicu proces placení: u pultu, u stolu, předem, potom… „Je toho tolik, na co je třeba myslet! Doporučuji se prostě zeptat při vstupu do kavárny,“ nabádá další neználky studentka.

Kavárny jsou na své výtvory hrdé

„Dřív jsem si myslela, že Starbucks (mezinárodní výrobce kávy a největší obchodní řetězec kaváren na světě, sídlo má v USA – pozn.) má všechno, ale mýlila jsem se. Je vidět, že zaměstnanci pražských kaváren jsou na své výtvory, které vám servírují, opravdu hrdí,“ chválí pražské kofeinové výtvory Jessica. Studentka popisuje, že pokud si objednáte cappuccino nebo jakýkoli jiný „tmavý nápoj s pěnou“, pravděpodobně bude do pěny zakomponován nějaký úžasný tvar. „Nejčastěji jsem dostávala výtvory ve tvaru listů nebo srdíček,“ rozplývala se Jessica nad „výtvarným uměním“ pražských baristů.

Hlavně klid a žádný stres

A nejenom obrazce na kávové pěně, ale mnohem více zde oceňuje Jessica Loreová: „Zkuste si sednout jen ke kávě. To znamená žádný telefon, žádný notebook, žádná kniha. Jen na malou chvíli. Myslím, že jsem to před příjezdem do Prahy nikdy nedělala, protože můj život byl vždycky dost rychlý, zvykla jsem si na životní styl „go, go, go“ (něco jako šup šup šup – pozn.).“

Praha a káva patří k sobě.
Praha a kávárny patří k sobě. | Zdroj: pavila1 / Depositphotos

Jak pomohla pražská atmosféra spojená s kávou změnit návyky, popisuje Jessica takto: „Ale od té doby, co tu studuji v zahraničí, jsem si uvědomila, jak je důležité soustředit se jen na svět kolem sebe a nenechat se rozptylovat. Pražská kavárenská kultura mi zatím rozhodně pomohla dosáhnout cíle, který jsem si stanovila: být více všímavá a být tady a teď. Zjistila jsem, že sedět u okna s teplým cappuccinem ve zmrzlých rukách (ano, v Praze je na začátku jarního semestru chladno), dívat se na město a uvědomovat si, jaké mám štěstí, že jsem tady, je jednou z mých nových oblíbených kratochvílí. Obdivuji, jak lidé v Praze vydrží sedět hodiny a hodiny u jednoho nápoje a vůbec nikam nespěchají. Navštívit kavárnu s kamarády je stejně skvělé. Užívat si vzájemnou společnost - a samozřejmě kávu.“

Objednávejte v češtině

I když umíte jen trochu česky, zkuste si objednat! Většinou to místní obyvatelé opravdu ocení, nabádá další zahraniční návštěvníky či studenty Jessica. „Nebojte se, že se budete cítit hloupě nebo trapně - rádi slyčí, že to zkoušíte! Navíc mnoho lidí v Praze skutečně mluví alespoň trochu anglicky. Nejlepší je, když se při objednávce ozve pokladní, která vás povzbuzuje. Pokud jste schopni objednat vše česky, možná si vás spletou s místními! Takže: ,Dam si čapučino, prosim.´“

Reklama
Zdroje článku:
Reklama