Profesionální travička Giulia Tofana pomáhala Italkám od násilnických manželů. Před smrtí se přiznala k zabití 600 mužů
Účinné a téměř neodhalitelné jedy udělaly z Giulie Tofany populární a bohatou živnostnici, která měla stovky zákaznic. V průběhu historie se stala legendou a jednou z nejznámějších sériových vražedkyň v italských dějinách.
Její mládí je spojováno s další travičkou
Giulia Tofana se narodila v Palermu na Sicílii. O jejím mládí se příliš neví. Je spojována s Tofanou d´Adamo, proslulou palermskou travičkou, která byla v roce 1633 popravena za otrávení svého manžela a za nezákonný prodej jedů. Starší hypotéza uvádí, že d´Adamo byla její matkou, po které si vzala jméno. Po její smrti měla Giulia uprchnout do Říma. Podle historiků jde ale o mýtus vzniklý v 19. století. Giulia Tofana, rozená Giulia Mangiardi, se přestěhovala do Říma už v roce 1624. I když nebyla dcerou d´Adamo, mohla se u ní řemeslu vyučit a získat řadu osvědčených smrtících receptur včetně „Aqua Tofana“.
Smrtící živnost maskovala obchodem s kosmetikou
V Římě si Giulia na oko otevřela obchod s dámskou kosmetikou, ale prodávala jedy. Do živnosti bylo zapojeno množství spolupracovnic, včetně její nevlastní dcery Girolami Spano. Hlavními zákaznicemi byly ženy, které se chtěly zbavit svých manželů. V tehdejší době měly ženy ve společnosti nízké postavení. Oběti domácího násilí neměli žádnou oporu v zákonech a rozvést se bylo prakticky nemožné. Existovaly dvě možná východiska – sebevražda nebo vražda.
K usmrcení stačilo jen pár kapek
Giuliiným nejprodávanějším výrobkem byla tzv. Aqua Tofana, oblíbený pleťový olejíček, který měl dámám zajistit svěží vzhled… a zbavit je manželů. Kvůli věrohodnosti byl zabalený v lahvičce s názvem „Mana Svatého Mikuláše“. Účinný jed se vyráběl ze směsi olova, arsenu, výtažku z rulíku a jiných látek, které se v té době běžně používaly v kosmetice. Jed se podával po dávkách – ta první oběť vyčerpala, druhá způsobila bolest žaludku, zvracení a průjmy a teprve třetí nebo čtvrtá zabíjela. K usmrcení dospělého člověka postačilo jen 4–6 kapek. Pozvolná otrava znemožňovala lékařům odhalení jedu, vše nasvědčovalo nějaké neznámé nemoci.
Odhalení přineslo smrt desítkám až stovkám žen
Giuliina vražedná živnost dobře vzkvétala. Údajně si dokázala vydělat až 50 000 dukátů, což bylo tehdy skutečné jmění. Její zločiny byly odhaleny v roce 1659 kvůli jedné zákaznici, která si otrávení muže na poslední chvíli rozmyslela a pod nátlakem prozradila Giulii i síť jejích kompliců. Giulia byla spolu se svou dcerou a blízkými společníky zatčena a popravena nejspíše na Campo de' Fiori v Římě. Před smrtí se měla přiznat k zavinění smrti více 600 mužů. Desítky zákaznic z nižší vrstvy byly následně popraveny, dámy z vyšších kruhů byly uvězněny nebo vyhoštěny.
Příběh možná skončil jinak
Historici se domnívají, že Giulia Tofana zemřela ve spánku už v roce 1651, důvodem smrti byla snad otrava. Její živnost převzala Girolama Spana, která byla popravena jako travička v roce 1659. Starší zdroje ale posouvají Giulianinu smrt až do let 1659, 1709 nebo 1730 z důvodu záměny její činnosti s jejími následovnicemi. Stejné zdroje hovoří o jejím odchodu do kláštera, kde měla pokračovat ve své živnosti až do odhalení a následné popravy.