Průměrná délka života ve středověku 32,2 let. Týkala se ovšem spíše plebsu

Průměrná délka života ve středověku 32,2 let. Týkala se ovšem spíše plebsu

Foto: fizkes / Shutterstock

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Průměrný lidský věk v průběhu staletí neustále roste. Ve vyspělých zemích je to okolo 80 let. Ve středověku si však o vysokém dožití mohli nechat jenom zdát - lidé se dožívali jen okolo 32 let a nejhůře na tom byla chudina.

Obsah článku
  1. Život ve středověku nebyl lehký ani dlouhý
  2. Na vině byla vysoká novorozenecká úmrtnost
  3. Kdo se dožil dospělosti, měl lepší vyhlídky
  4. Nejhůře na tom byla chudina, bohatí a mniši žili déle
  5. Jaké vyhlídky na dožití měli lidé v průběhu historie?

Život ve středověku nebyl lehký ani dlouhý

Otřesné hygienické podmínky, infekční choroby, špatná lékařská péče a podvýživa zapříčinila, že se průměrný středověký člověk dožíval pouhých 32,2 let. Nejběžnějšími infekčními nemocemi středověku byla cholera, tuberkulóza, a neštovice. Ve 14. století poté evropskou populaci výrazně zdecimovaly opakující se morové epidemie.

Dalšími častými příčinami úmrtí byla různá zranění z nehod každodenního života, ale i z ozbrojených potyček. Kromě násilnických nebo úkladných smrtí lidé běžně umírali také na různé náhodné otravy (např. houby).

Ženy často umíraly při těžkých porodech na vykrvácení či infekci vlivem špatné hygieny a nedostatku lékařské péče. V rámci různých společenských tříd se však věk dožití výrazně lišil. Kdo přežil první kritické roky života a nežil v nedostatku, měl vyhlídky na mnohem delší život.

Na vině byla vysoká novorozenecká úmrtnost

Ve středověké Evropě vlivem zejména špatných hygienických podmínek i zdravotní péče zemřela během prvního roku života až třetina všech kojenců. A téměř polovina všech dětí zemřelo před dosažením dospělosti. Pro porovnání v současnosti je celosvětová dětská úmrtnost necelých 5 % a děti ve vyspělých zemích mají až 170x vyšší šanci na přežití než v minulosti.

židovský hřbitov

Krátký život v otřesných podmínkách se týkal především chudiny, Zdroj: Sergey Nemirovsky / Shutterstock

Kdo se dožil dospělosti, měl lepší vyhlídky

Historická data ukazují, že pokud středověký člověk dosáhl dospělosti, dožíval se v průměru ještě dalších 20–25 let. Šťastlivec, který nezemřel při nehodě, násilnou smrtí či otravou, se mohl dožít i 60–70 let. Výjimkou bylo ovšem 14. století, kde morové rány snížily průměrné dožití v dospělosti na pouhých 45 let.

Nejhůře na tom byla chudina, bohatí a mniši žili déle

Krátký život v otřesných podmínkách se týkal především chudiny na nejnižších příčkách společenského žebříčku. Kromě již zmíněných infekčních chorob a hladomorů, postihovaly chudé často náhodné masivní otravy toxickým námelem. Námel je houba parazitující na obilí, která způsobuje těžké křeče a paranoiu. Ve středověku často bylo 6–10 % mouky pro chudinu zasažené touto houbou.

Dospělí muži z vyšších společenských tříd se dožívali v průměru 43–64 let, dožití žen bylo nižší v důsledku častého úmrtí během porodu. Výrazně vyššího věku se dožívali zejména bohatí statkáři, mniši a členové Vatikánu, kteří měli přístup ke kvalitnější potravě, lepší lékařské péči a komfortnímu obydlí.

Za vše mluví data o průměrném věku zvolení a úmrtí středověkých papežů. Aby kardinál mohl být zvolen papežem, musel totiž kromě jiných podmínek dosáhnout určitého vysokého věku. Mezi lety 1200–1900 to bylo dle historických pramenů v průměru 60–65 let. Papeži se dle této studie dožívali nejčastěji mezi 66–77 lety věku.

Dalším nesporným důkazem, jak souvisí vyšší životní úroveň s délkou dožití, ukazuje následující studie. Při porovnání 115 000 příslušníků vyšší středověké šlechty s příslušníky nižší šlechty jako např. rytíři, se ukázalo, že se vyšší šlechta dožívala v průměru o 6 let déle.

Jaké vyhlídky na dožití měli lidé v průběhu historie?

Historické období

průměrný věk dožití

průměrná šance na dožití 15ti let

průměrné dožití při dosažení dospělosti

pravěk

25 let

50 - 60 %

28 - 36 let

staří Řekové a Římané

20 - 33 let

62 %

48 - 54 let

středověká Evropa

30 - 35 let

65 %

43 let; aristokraté i více než 65 let

16. - 19. století v Evropě

33 - 43 let

více než 70 %

42 - 57 let

1950

47 let celosvětově

60 let v Evropě

-

-

2020 

73 let celosvětově

81 let v Evropě

95,4 % celosvětově

98 - 99 % v Evropě

-

Reklama
Reklama