Ve starém Řecku se k výchově dětí používaly Athénské výchovné postupy. Některé z nich používáme dodnes

Ve starém Řecku se k výchově dětí používaly Athénské výchovné postupy. Některé z nich používáme dodnes

Foto: Ank Kumar / Creative commons, CC-BY-SA

Publikováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Výchova mládeže ve starověkých Athénách se podobá výchově mládeže v jiných řeckých městech, s výjimkou Sparty. V athénské rodině se o výchovu staral otec, který byl zároveň hlavou rodiny. Péče však mohla být delegována na jiné.

Nejprve společně, pak odděleně

Až do 7 let vyrůstali chlapci a děvčata společně a hráli spolu různé zábavné hry. Od 7 let chodili chlapci do školy v doprovodu vychovatelky. Vychovatel byl starší a důvěryhodný otrok rodiny. Dívky zůstaly doma a matka je učila číst, psát, hudbu, tanec a péči o domácnost.

Postavení dívek a žen

Ženy se v té době staraly o domácnost a rodinu, a ne o nějakou profesi. Neměli žádná politická práva, protože jim chybělo vzdělání nezbytné v demokracii. Ve starověkých Athénách byli muži těmi, kdo pracovali a zajišťovali rodinu, byli intelektuálně vzdělaní a podíleli se na politickém rozhodování. Postavení žen, s výjimkou Sparty a Mínojské Kréty, bylo ve starověkém Řecku, stejně jako v jiných zemích té doby, průměrné.

Způsob výuky

Rodiče museli platit učitele, který se o jejich děti staral. Vyučování neprobíhalo ve škole, ale v domě učitele. Nezletilé tedy učili základní vzdělání 4 učitelé: „filolog“, učitel hudby, tělocvikář a choreograf. Děti učil filolog číst a psát. Kromě toho se děti učily poezii, jako byla ta od Homéra a Hésioda, a od začátku svého vzdělávání se učily poezii nazpaměť. Když se naučili číst a psát, četli a memorovali básně velkých básníků té doby. Rovněž hudba byla považována za základní prvek výchovy mládeže.

Význam hudby

Ve starověkém Řecku byl muž znalý hudby považován za vzdělaného člověka. Jak známo, výuka hudby ve starověkém Řecku předcházela výuce jiných předmětů. Výuka hudební výchovy zahrnovala výuku hry na hudební nástroj, zpěv a tanec. Děti se učily hrát na lyru nebo flétnu. Hru na lyru doprovázel přednes textů lyrických básní nebo písní, nejčastěji zpěv hrdinských činů.

Účast na veřejných oslavách

Řecká mládež se bavila na hřištích, ve veřejných tělocvičnách a oslavách. Na athénských Panathénách, svátku na počest bohyně patronky Athény, se dokonce jako jezdci na koních účastnili průvodu za jejím závojem do Erechtheionu, čímž naplnili athénské občany velkou hrdostí. Mladí lidé neměli právo vstoupit na trh (místo shromáždění Athéňanů), ani do Iliaia (athénský dvůr). Mládež v Aténách se účastnila svátků města s tanci a sbory. Tyto festivaly byly povinně financovány sponzory, kterými byli bohatí Athéňané. Sponzoři, honorace města, zaplatili na vlastní náklady učitele tance, kteří učili mládež tančit a zpívat lyrické básně, které uváděli v divadlech a na různých hostinách.

Vyšší vzdělání

Mladí lidé v Aténách získali po základním vzdělání vyšší vzdělání. Učili se geometrii, matematiku, fyziku, astronomii, medicínu, rétoriku, filozofii a různé umělecké obory. Ve starověkých Athénách se mladí lidé mohli učit po boku filozofa nebo sofisty. Učili za úplatu, s některými výjimkami jako Sokrates a Diogenes.

Hudební lekce
Hudební lekce | Zdroj: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Množství škol

Sofisté a filozofové obvykle vyučovali v galeriích. Ve starověkých Athénách existovala Platónova akademie, Aristotelova škola, Isokratova rétorická škola, Epikurova škola, Zenonova škola, cynická škola Antisthenova, kyrenejská škola Aristippa z Kyrény (řecky) a Megarianská škola Euklida z Megary. Lékařské školy existovaly na ostrově Kos – pod vedením Hippokrata, v Pergamu (řecké město ve střední Asii), v Cyrénii, v Krotonu (řecká kolonie v Dolní Itálii) pod vedením Alkmaeona a jinde.

Cíl řeckého vzdělání

Cílem starověkého řeckého vzdělání bylo získání dobrého a krásného – tedy rozvoj mysli, duše a těla. Stát se tak zaměřoval na formování zralých občanů s mravní kultivací a fyzickým blahobytem. Navíc athénští občané v 5. století př. n. l. rozhodli o osudu města prostřednictvím komunity a parlamentu pěti set. Výchova athénských mladíků zahrnovala také válečné umění, protože to byli budoucí vojáci, kteří měli chránit město před nepřáteli. Výsledkem starořecké vzdělanosti se měl stát harmonický, dialektický vztah občana ke státu a formování nové generace.

Hranice osmnácti let

Výuka a výcvik mladých mužů v Athénách trval až do věku 18 let. V 18 letech se mladí lidé stali athénskými občany (pokud jejich rodiče byli Athéňané), získali politická práva a vstoupili do městských ozbrojených sil. Po dosažení věku 18 let složila athénská mládež „slib mládí“ ve svatyni Aliavros, která se nachází severně od Akropole.

Reklama
Reklama