Neuvěřitelný poklad nalezen při rekonstrukci náměstí ve Valašském Meziříčí. Hodnota je nevyčíslitelná

Neuvěřitelný poklad nalezen při rekonstrukci náměstí ve Valašském Meziříčí. Hodnota je nevyčíslitelná

Foto: Miraceti / Creative commons, CC-BY-SA

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V období 2022–2023 probíhala ve Valašském Meziříčí rekonstrukce hlavního náměstí. Kromě toho, že obyvatelé mají díky ní zrekonstruované samotné srdce svého města, na světlo světa po staletích vyšly i zajímavé historické artefakty.

Obsah článku
  1. Odkryv hradeb ze 16. století
  2. Co leželo pod náměstím?

Odkryv hradeb ze 16. století

Jak již bylo řečeno v perexu článku, rekonstrukce centrálního náměstí a přilehlých ulic probíhala v letech 2022 a 2023. A jak je u těchto stavebních projektů zvykem, archeologové byli už od začátku u toho. Slušelo by se říct naštěstí, neboť objevy na sebe nenechaly dlouho čekat. Možná ten úplně nejcennější měl podobu zbytků městských hradeb v Žerotínově ulici.

Hradby byly vystavěny v období od roku 1538 do roku 1570. Stavba tedy začala v době, kdy v kraji vládl Jan z Pernštejna a skončila v období pánů ze Žerotína. Právě Žerotínova ulice mimochodem původní systém hradeb kopíruje, a proto nebyl objev pozůstatků hradeb pro archeology z Valašského muzea nikterak překvapivý. To ale nikterak nesnižuje jeho význam, právě naopak.

Co leželo pod náměstím?

Také pod samotným náměstím, na němž ležela barokní dlažba, toho bylo objeveno mnoho zajímavého. Šlo především o fragmenty nejrůznějších stavebních konstrukcí ze 14. a 15. století. Významným objevem byly také základy středověkého domu, který musel být podle své velikosti a uspořádání sídlem někoho velmi zámožného. V jeho základech pak byly odkryty i některé zajímavé předměty.

Šlo především o keramiku, nože ale i o radlici nebo šipky do kuše. Jeden z nalezených předmětů byl dokonce tak záhadný, že jej ani archeologové zatím nebyli schopni identifikovat. Jedna z teorií je, že jde právě o kus kuše. A proč dům nevydržel až do dnešních dní? V roce 1360 postihl město velký požár, jemuž pravděpodobně padl za oběť. I tak byl ale odkrytý dům považován za velmi zachovalý a pro arcehology šlo o skutečný jackpot.

Výzkum stále pokračuje, neboť jednotlivé nálezy je potřeba zkoumat ještě podrobněji a pokusit se z nich získat ještě více zajímavých informací o historii Valašského Meziříčí i o životě ve středověku obecně. Některé z nálezů svým významem překračují hranice „Valmezu“ a poučení z nich mohou čerpat i jejich kolegové odjinud.

Za zmínku stojí i fakt, že archeologické práce byly dokonale synchronizované se stavebními činnostmi a všechny strany mohly být s průběhem realizace celého projektu rekonstrukce náměstí maximálně spokojené.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama