Manželství je jako lego. Stačí se držet návodu a každý večer vše pořádně rozebrat, radí psychologové
Manželství je jako lego, stačí si přečíst návod a za pár hodin je hotovo. No dobře, možná to není úplně tak jednoduché, ale podle odborníků stačí dodržovat pár základních pravidel, která se na první pohled mohou zdát jako malichernost. Na ten druhý pohled ale skoro „zázračně" pomohou. A hlavně, nikdy nezapomeňte na toleranci.
Ptáte se, jak si udržet vztah na šťastné a zdravé vlně? Není nic jednoduššího. Nastavte se do modu: Řečnické otázky pro šťastný život, tvrdí psycholožka Angela Hicksová z Westminster University v americkém Salt Lake City. Podle jejích výzkumů si stačí každý večer vyhradit krátkou chvíli, alespoň pět minut, na „analýzu“ toho, co jste dneska dělali. Ať už jste třídili ponožky, řešili složitý úkol v práci, co jste dneska vařili nebo jakou blbost udělal váš šéf, to vše a mnohem víc sdělte svému partnerovi do posledního detailu.
A nezapomeňte na upřímnou chválu
Vždyť kdo by nechtěl slyšet, jak úžasně vaří nebo jak skvěle vypadá, i když zrovna mění pytel v odpadkovém koši? Psycholožka Hicksová přesně tyto „kroky“ doporučuje k posílení manželství. Z jejího výzkumu vyplynulo, že páry, které spolu komunikují a navzájem sdílejí každodenní zážitky, mají důvěrnější a spokojenější vztah.
Hádky patří k lásce jako kečup k hranolkům
Ale pozor, ať se vám to nezvrhne v boxerský zápas. Zkuste si představit, že místo partnera máte před sebou otravného kolegu nebo tchyni – hned si budete dávat větší pozor na slovník. A věděli jste, že když místo slov „já“ a „můj“ použijete při partnerské přestřelce slova „my“ a „naše“, je to jako byste podepsali malou mírovou smlouvu?
Podle vědců zmíněná rétorika snižuje napětí a zvyšuje šanci, že se z hádky vyklubete jako vítězové, ne jako poražení. Prokázala to nedávná americká studie, při které vědci zkoumali „proces hádek“ u 154 párů žijících společně více než 15 let.
„Pokud budou páry v průběhu sporu používat množné číslo, mají mnohem větší šanci uvědomit si jádro problému a společně ho vyřešit,“ říká vedoucí výzkumu, psycholog Benjamin Seider. Takže příště, s nadsázkou řečeno, když se budete chtít pohádát, zkuste to stylem: „Miláčku, my dva jsme tým a společně tohle vyřešíme…“. Uvidíte, že to zabere.