Praha se dostala mezi TOP evropská města nejpříznivější na důchod

Praha se dostala mezi TOP evropská města nejpříznivější na důchod

Foto: scanrail / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Přední světový portál v oblasti cestovního ruchu Travel+Leisure, který oslovuje měsíčně více než 16 milionů čtenářů a cestovatelů po celém světě, poskytuje pohled na nejlepší místa k pobytu, stravování, poznávání, objevování, ale také přináší tipy, kde je příjemné a výhodné trávit podzim života. Tentokrát se americký magazín s redakcemi po celém světě zaměřil na devět evropských měst, která jsou pohodlná pro život v důchodovém věku.

V posledních letech se stále více seniorů rozhoduje, že stráví poklidný důchodový věk mimo svůj domov, v zahraničí - psali jsme zde. Například americká správa sociálního zabezpečení uvádí, že více než 700 000 Američanů dostává „měsíční platby" v jiných zemích. Obzvláště oblíbenou volbou je pro Američany Evropa, což vysvětluje řada faktorů. Někteří důchodci chtějí poznat kulturu svých předků, jiní na Starém kontinentě strávili vydařenou dovolenou a chtějí zde pobývat častěji. V závislosti na dané zemi nebo městě poskytují evropské destinace mnohdy nízké životní náklady, příjemné klima či celkově vysokou kvalitu života pro seniory, uvádí cestovatelský portál Travel+Leisure.com.

Každá země má jiná pravidla týkající se víz a kvalifikace pro přechodný či dokonce trvalý pobyt, ale obecně platí, že většina z nich vyžaduje doložení minimální výše příjmu a soukromého zdravotního pojištění. Mnohé země mají omezení týkající se zaměstnání nebo vlastnictví nemovitostí, zatímco v jiných zemích nic takového neřeší. Některé evropské státy se také snaží zabránit dvojímu zdanění příjmů důchodců, vyžadují tedy potvrzení z domovské země. Účast na národním zdravotním programu umožňují legálním rezidentům pouze některé státy.

Vzhledem k různorodým národním aspektům je vhodné nechat si v dané zemi poradit od odborníka v oblasti daní, nastudovat si podmínky poskytování zdravotní péče, požadavky na víza, pobyt či jazykovou vybavenost, náklady na nájem a další, upozorňuje portál Travel+Leisure.

Mezi devět nejlepších míst v Evropě, kde se opravdu vyplatí trávit důchod, patří podle Travel+Leisure následující města:

  1. Algarve v Portugalsku
  2. Bordeaux ve Francii
  3. Budapešť v Maďarsku
  4. Ljubljana ve Slovinsku
  5. Split v Chorvatsku
  6. Alicante ve Španělsku
  7. Valletta na Maltě
  8. Kinsale v Irsku
  9. a také naše hlavní město Praha.

Praha

Všechna vyjmenovaná města mají výborné předpoklady k poklidnému žití ve starším věku. Prahu popisují redaktoři magazínu takto:

„Jedinečné a podmanivé město je obzvláště přívětivé pro cizince - žije jich zde více než 200 000 a stále více seniorů. Praha, přezdívaná Stověžatá, byla za druhé světové války z velké části ušetřena, o čemž svědčí její pestrá barokní a gotická architektura. Celé Staré Město bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, přesto je hlavní město České republiky moderní metropolí s vysokou životní úrovní, ,prvotřídním uměním´a muzei, rozmanitou gastronomií a řadou moderních restaurací, dobových hospod a tradičních pivnic a pivovarů," vyjmenovává přednosti Prahy americký portál.

„Cenově dostupný pronájem lze najít i mimo centrum města, včetně mnoha moderních bytů. Česká republika, potažmo Praha, se nachází v centru Evropy a je skvělým výchozím bodem pro poznávání celého kontinentu. Navíc český systém zdravotní péče patří k nejlepším v Evropě. Zdravotní pojištění je zde povinné, ale za rozumnou cenu, a je zde spousta kvalitních a dobře vyškolených lékařů, z nichž mnozí mluví anglicky,“ uvádí Travel+Leisure.

Pro občany USA či další obyvatele zemí mimo Evropskou unii, kteří chtějí v Praze strávit důchod, je nutné si vyřídit tzv. dlouhodobé vízum, a to nejlépe na českém konzulátu. O trvalý pobyt lze požádat po pěti letech legálního pobytu v České republice, radí zájemcům o život v české metropoli světový portál Travel+Leisure.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama