Rudá věž smrti ve Vykmanově: Svědectví pamětníků vypráví šokující příběhy politických vězňů
Na první pohled zajímavý komplex budov rudého vzezření a vprostřed tyčící se věž je dnes národní kulturní památkou zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jeho zdi si přitom pamatují jedno z nejchmurnějších období naší moderní historie.
Nedaleko Jáchymova na Karlovarsku, ve městské části Ostrova nad Ohří zvané Vykmanov, se nachází Rudá věž. Svůj příznačný dovětek „smrti“ si vysloužila díky své neblaze známé historii. Dnes národní památka a kulturní dědictví sloužilo ještě před 70 lety jako vězení a pracovní tábor pro politické vězně, kteří sem byli odklizeni za nevlídné kroky vůči tehdejšímu komunistickému režimu.
Těžba uranové rudy, likvidace nevyhovujících
Celý komplex budov fungoval v 50. letech minulého století jako třídírna uranové rudy, která byla těžena v okolí Jáchymova. Pro tehdejší Sovětský svaz představoval uran stěžejní prvek k vývoji vlastního jaderného programu, který je ale také vysoce radioaktivní a ozáření uranem znamená nevyhnutelnou smrt, většinou v důsledku rakoviny plic. Toho si byli sovětští představitelé dobře vědomi, a proto z Vykmanova udělali komunistický pracovní tábor s krycím označením „L“ jako „likvidační“, kam posílali politické vězně, kteří režimu nevyhovovali (Braun 2025). Jednalo se tak o tzv. „win-win situaci“, v níž získal SSSR uran potřebný pro štěpení jader a zároveň se zbavil odpůrců socialistické myšlenky.
Rudá barvou, utrpením i komunisty
Uprostřed areálu se tyčí sedm pater vysoká věž, která svou přezdívku získala na základě svého rudého zabarvení způsobeného červenými pálenými cihlami. Přízvisko „rudá“ však může být i odvozeno od množství utrpení a úmrtí vězňů, kteří zde mezi lety 1951 a 1956 nasazovali své životy v zájmu socialistické myšlenky. Bez jakýchkoliv ochranných pomůcek byli nuceni vyvážet uranovou rudu z prvního do sedmého patra, odkud ji přes obrovská síta přesypávali zpět do přízemí. Tam ji další vězni napěchovali do železných barelů, zapečetili a odvezli k dalšímu zpracování do Sovětského svazu. Přes radioaktivní prach se přitom nedalo ani dýchat (Jordánová 2023). Rudá věž smrti může být „rudá“ také na základě rudé barvy, která je symbolem komunismu a socialistického hnutí. Tamní vězeňští velitelé, příslušníci komunistické strany, výrazně přispěli k co nejhorším podmínkám většinou ročního pobytu politických vězňů.
Unikátní výstava detailně zachycuje pět let hrůzy
Na historii, ať už ukrývá jakékoliv hrůzy, není radno zapomínat. Proto na místě byla v květnu roku 2022 zahájena výstava s názvem „Věž smrti“, která prostřednictvím historických předmětů, dobových fotografií i svědectví pamětníků vypráví kruté příběhy politických vězňů, mezi nimiž se ocitl například spisovatel a pozdější disident Karel Pecka (Emuzeum 2022). Expozice však připomíná i další historický vývoj tohoto komplexu, který poté v 60. letech sloužil jako továrna na trolejbusy a jehož část dodnes funguje jako věznice, byť s mnohem humánnějšími podmínkami pobytu.