Kvíz: Víte odkud pochází slovo knedlík anebo, co znamená slovo impertinentní? 80 % Čechů to nezná, budete patřit mezi ně
Český jazyk je košatý a má mnoho českých výrazů. Přesto ani on není výjimkou a přejímá mnoho slovních výrazů či jejich základů z jiných jazyků. Původ běžných slov najdeme často v latině a řečtině.
Náš mateřský jazyk si půjčuje a postupně přejímá za svá slova či slovní spojení nejen z latinského či řeckého jazyka, ale výrazný vliv na něj mají i německý, francouzský, ruský či anglický jazyk. Některá slova zůstávají v původní podobě, jiné přejímky získávají i počeštěnou podobu a takto se ukotví.
Vzdělávání
Jste-li sami studenti nebo jste dříve navštěvovali školy a v současnosti posíláte do školy své ratolesti, vzděláváte se od narození po celý život. Mnoho rodičů si klade otázku, kam umístit své děti po základní škole. V České republice je jednou z možností navštěvovat a studovat na gymnáziu, na střední škole poskytující všeobecné vzdělání. Víte, jaký původ má vlastně toto slovo? Pochází z řeckého jazyka, slovo „gymnasium“ totiž znamenalo „cvičiště“ – odvozeno od slovesa 1. os. jednotného čísla „gymnadzó“ tedy „cvičím“. A toto sloveso je odvozeno do přídavného jmného „gymnos“, což mělo původní význam „nahý“.
Sportovci
Ve starověkém Řecku sportovci soutěžili i cvičili nazí. Také se prostory jako tělocvičny a sportoviště využívaly i tenkrát jako místo pro konání společenských shromáždění a přednášek. Tím pádem se slovo „gymnasion“ přibližně ve 3. století před naším letopočtem začalo používat i ve významu škola.
I běžně užívaná slova jako jsou garáž, móda, hotel nebo cibule, knedlík či talíř nebo business jsou přejatá z cizích jazyků.
Kvíz