Slovenština jako výzva: Kvíz, který rozsekne, jestli v sobě máte pravého Čechoslováka
Češi a Slováci jsou celosvětově považováni za bratry. Většina z nás se ostatně ještě stále narodila v Československu. Od těch dob už ale nějaký čas uplynul. Jak jste na tom teď, rozuměli byste si s našimi sousedy?
Slovenský jazyk
Československo vzniklo po rozpadu Rakouska-Uherska. Spojili jsme se, ačkoli jako národy jsme si zase tak moc blízko nebyli. Přesto spojením našich malých zemí vznikl navenek poměrně pevný stát, který vydržel mnoho strastí i radostí dějin.
Počátek byl krásným obdobím první republiky, kterou krutě narušilo, že malé československé území ještě okrájeli o Sudety. Přežili jsme pohromadě 2. světovou válku, vzestup komunismu, normalizaci, vpád ruských vojsk i sametovou revoluci, konec komunismu a příchod demokracie.
Slováci prý měli vždy dojem, že jsou v tomhle společném státě až ti druzí. Těžko říct, ze které strany to tehdy byla větší vina. Slováci byli odhodlaní se osamostatnit a vymanit se ze stínu Česka. To, co pro nás tehdy bylo běžné, postupně vymizelo. Například slyšet kolem sebe nejen češtinu, ale i slovenštinu. Většina Čechoslováků neměla problém domluvit se oběma jazyky, dnes už se kolikrát musíme doptat na správný význam. Naše odlišné kultury a nátury se odcizily, jako bychom nikdy nebyli alespoň těmi státními bratry.
Porozumět slovenštině není nijak těžké, ale občas se najde slovíčko, které vám dovede zamotat hlavu. Máte jich ještě pár zasunutých v paměti nebo už jste zapomněli, jak se slovenština ozývala všude kolem?
Kvíz