Když jí rodina pohromadě, mají děti méně duševních potíží a lépe prospívají ve škole, zjistili vědci

Když jí rodina pohromadě, mají děti méně duševních potíží a lépe prospívají ve škole, zjistili vědci

Foto: AlexNazaruk / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Společné posezení u rodinného stolu, a nemusí to být nutně u večeře, má obrovský přínos jak pro děti, tak pro jejich rodiče. Díky výzkumu, který trval dvě desetiletí, Harvard Graduate School vysvětluje, že pouhých pár minut každý den bez zapnutých obrazovek a skutečného vzájemného spojení přes jídlo může zlepšit fyzické a duševní zdraví všech zúčastněných členů rodiny.

Obsah článku
  1. Zdravější stravovací návyky
  2. Prevence duševních poruch
  3. Modely chování

Výzkumy ukazují, že děti, jejichž rodiny společně stolují, mají méně mentálních problémů a lépe si vedou ve škole. Například organizace Raisingkids sdružující rodiče zjistila, že děti často jedí samy ve svých pokojích a sledují při tom telefon, televizi nebo hrají počítačové hry. Vládní úředníci i odborníci na výchovu se shodují v tom, že ústup od rodinného stolování vede k poruchám v chování mládeže. Stále rostoucí počet dětí neumí správně používat nůž a vidličku; samotářští teenageři jsou zvyklí vytáhnout jídlo z mrazničky, ohřát ho v mikrovlnce a poté odnést do svého pokoje, aniž by s někým promluvili. Poslechněte proto odborníky, a kdykoli to jen trochu jde, stolujte společně jako rodina.

Rodinný život může být náročný a příprava a společné stolování vyžadují čas. Pokud to však zvládnete, pravidelné rodinné stravování stojí za námahu. Ať už se jedná o večeře nebo speciální nedělní oběd, společné stravování je ideální příležitostí pro vzájemné setkávání, navazování kontaktů a komunikaci.

Dokonce i náctiletým přináší společné posezení s rodinou u jídla přináší jen samá pozitiva.
Dokonce i náctiletým přináší společné posezení s rodinou u jídla jen samá pozitiva. | Zdroj: HayDmitriy / Depositphotos

Zdravější stravovací návyky

Prospěšné je to zejména pro zaneprázdněné starší děti a dospívající. Vaše dítě se také naučí mnoho o jídle, stravování a rodinných tradicích tím, že bude sledovat, co při jídle děláte. Například stolování se zbytkem rodiny pomáhá mladším dětem naučit se jíst stejně zdravé jídlo jako ostatní. Může povzbudit ty vybíravé k ochutnávání nových jídel. Studie z roku 2018 v JAMA Network Open zjistila, že konzumace jídla s členy rodiny je spojena s celkově lepší stravou, zejména u dospívajících, uvádí web Parents.com.

Dospívající, kteří jedli s rodinou, častěji konzumovali více ovoce a zeleniny a méně rychlého občerstvení a slazených nápojů. Navíc nemusíte být dokonalou šťastnou rodinou, aby se tyto výhody uplatnily: Studie zjistila, že děti si dokázaly vybudovat zdravější návyky bez ohledu na to, jak funkční rodina byla.

Prevence duševních poruch

Podle hodnocení skupiny kanadských vědců z roku 2015 mohou pravidelé rodinné večeře předejít problémům s poruchami příjmu potravy, užíváním alkoholu a návykových látek, násilným chováním, depresí a sebevražednými myšlenkami u dospívajících. Průzkum American Heart Association z roku 2022 zjistil, že 91 % rodičů uvedlo, že jejich rodiny se cítí „výrazně méně stresované“, když usedají společně ke stolu. A opravdu se to nemusí týkat pouze večeří.

Modely chování

Společné stolování se dá využít k formování chování, které chcete vidět, když se vaše rodina sejde. Jde o to, aby se mladší děti naučily správně používat lžíce, vidličky a nože. Jde také o takové věci, jako je střídání se v mluvení a naslouchání, když se ostatní dělí o své příběhy a novinky.

Reklama
Reklama