Krádež století: lupiči z SSSR přehlédli housle v hodnotě 15 mil. USD
V roce 1968 se odehrál příběh, který se zapsal do paměti mnoha lidí. Slavný houslista David Oistrach se stal obětí krádeže, při které zloději „bohužel“ přehlédli housle v hodnotě 15 mil. USD.
Parta tří zlodějů
Vysoce proslulé krádeže se staly námětem nejednoho sovětského filmu. Například film „Návštěva u Minotaura“ byl natočen podle stejnojmenného románu bratří Vainerů, jehož děj vycházel z událostí roku 1968. Dne 27. října voroněžský zloděj Boris Nikonov, jeho bratr Sergej a jejich blízký přítel Nikolaj Lavrov se vydali na lup.
Tihle tři vykradli moskevský byt populárního sovětského houslisty Davida Oistracha. Zloději věděli, že byt je hlídaný, a tak jeden z nich (Nikonov) udeřil do dveří, aby aktivoval poplašný systém. Po nějaké době to provedl ještě jednou. V obou případech na místo přijela policejní hlídka, která se pak vrátila na policejní stanici s prázdnou.
Když poplašný systém vydal signál potřetí, služební důstojník usoudil, že je rozbitý, a jednoduše ho vypnul, čehož zloději využili. Mistrně otevřeli zámky a vnikli do houslistova bytu. Jejich kořistí se kromě 120 000 dolarů stalo mnoho dalších unikátních věci. Byla mezi nimi např. zlatá tabatěrka s diamanty, kterou Oistrachovi věnoval turecký prezident, šachovnice se zlatými a stříbrnými figurkami od belgické královny a nebo také symbolický zlatý klíč od bran Jeruzaléma, který houslista obdržel v Izraeli.
Hodnota Stradivariho houslí přesahuje 15 milionů dolarů
Lupiči ukradli také drahé nahrávací zařízení, ale podařilo se jim minout to nejcennější, co v bytě měli: starožitné housle od slavného mistra Antonia Stradivariho: jednoduše si neuvědomili, kolik by za ně mohli dostat. Sergej Nikonov přitom na místo krádeže omylem upustil espander s napsaným příjmením. V důsledku toho byla trojice zlodějů v polovině ledna 1969 zatčena a později odsouzena.
Kuriózní je, že v roce 1996 byly stradivárky (tyto housle), které patřily Davidu Oistrachovi, přece jen ukradeny. Zloděj Jakov Subbota je ukradl z Glinkova muzea, kam se unikátní hudební nástroj dostal po houslistově smrti. Subbota a jeho komplic byli zadrženi až po třech letech a brzy poté byly housle nalezeny. Jak se ukázalo, po celou dobu byly uloženy v opuštěném domě v Abcházii.