Prohledejte skříňky! Tyto staré hračky mají ve sbírkách vysokou cenu

Prohledejte skříňky! Tyto staré hračky mají ve sbírkách vysokou cenu

Foto: Klanneke / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Vyhodit věci, ke kterým máte vztah už od dětství, nebývá jednoduché. Ale co když vám řekneme, že se mezi věcmi mohou nacházet hodnotné artefakty, za které vám sběratelé nabídnou vysoké částky? Možná se do jarního úklidu přeci jen pustíte.

Obsah článku
  1. Nevlastníte jednu z nich?
  2. Nabídněte je dál

Schovali jste si z nostalgie staré hračky jako vzpomínku na své dětství? Ať už si je schováváte doma ve sklepě, na půdě, nebo ještě zůstaly u rodičů, možná je na čase je vytáhnout a zjistit, jestli nemají hodnotu. Tedy tu finanční. Pokud zjistíte, že ano, pak je jen na vás, zda budete ochotni prodat je nějakému sběrateli.

Nevlastníte jednu z nich?

Na několik tisíc korun si můžete přijít za desítky let stará auta či vláčky. Samozřejmě záleží, v jakém stavu hračka je. Pokud máte k autobusu či autu navíc dálkové ovládání, takzvaný bowden, pak bude o tento kousek opravdu velký zájem.

Sháňka je také po stavebnicích. Podívejte se, jestli nevlastníte starou variantu stavebnice Merkur. Velkému zájmu se těší také staré elektronické hry. Nevzpomínáte si na hru „Jen počkej, zajíci!“? Šlo o ruskou hru, kde jste měli za úkol chytat vajíčka, která snášela slepice. Pokud ji náhodou vlastníte, zkontrolujte, jestli funguje. Můžete si být jistí, že se prodá! Hodnotu mají také staré časopisy jako Rychlé šípy nebo Čtyřlístek.

Stále žádaní jsou také Igráčci. Šlo o plastové panáčky, které představovaly různé profese, ale také členy rodiny. Sice se jejich hodnota pohybuje v řádu stovek korun, ale pokud jich vlastníte více, můžete i na nich pár tisíc vydělat.

Mezi podobně oblíbené hračky patří třeba stará typická retro kočka s plastovým trupem, která se vyráběla zhruba od šedesátých do osmdesátých let minulého století. Podobné hračky měly uvnitř zabudovaný pískací mechanismus a u dětí byly velmi oblíbené. Používaly se i jako dekorace v dětských pokojíčcích.

Nabídněte je dál

Rozhodli jste se, že hračky pošlete dál do světa? Zkuste je prodat na internetu. Zvolit můžete klasické portály Bazoš či Aukro. Také na Facebooku najdete spoustu skupin, kde se staré hračky nabízejí a poptávají. Nebo můžete věci nafotit a zkusit prodávat přes MarketPlace. Co se týče ceny, můžete případné zájemce požádat, aby cenu nabídli. Podívejte se, za jaké ceny tyto věci prodávají jiní. Je samozřejmě také důležité, zda dané hračce nic nechybí, jestli nemá nějaké vady a podobně. Pokud ano, neznamená to, že byste věc nemohli prodat, ale cena už bude klesat. Vysokou hodnotu mají samozřejmě nepoškozené hračky. Nejvyšší částky pak sběratelé nabízejí za hračky, které jsou ještě v originálním balení.

 Krabice hrají v ceně taky roli, ale ne každý sběratel na nich trvá. Jednak je musí skladovat, jednak ony občas smrdí zatuchlinou, jak to leželo někde na půdě,

popsal obchodník Josef Jelínek pro www.blesk.cz.

Velkou výhodou je, když na prodej věcí nespěcháte. Buďte trpěliví a nesnažte se věci prodat co nejrychleji. Cenu zbytečně nepřestřelujte, ale stanovte si u každé věci částku, pod kterou nebudete ochotní jít. Vyplatí se vám to.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama