Středověký vědecký pokrok vás možná překvapí. Mniši vynalezli mnohé předměty, které používáme denně

Středověký vědecký pokrok vás možná překvapí. Mniši vynalezli mnohé předměty, které používáme denně

Foto: Ziko van Dijk / Creative commons, CC-BY-SA

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Středověk je často vykreslován jako období temna, násilí, zpomalení kulturního a vědeckého vývoje. Pravdou ovšem je, že kromě řady významných kulturních a uměleckých děl nám tato epocha přinesla mnoho vědeckých a technických vynálezů.

Centrem vědeckých poznatků byly univerzity

Středověké univerzity jako Bologna, Oxford, Paříž, ale také Karlova univerzita v Praze byly centry vědeckého výzkumu a vzdělávání. Studenti na univerzitách studovali filozofii, matematiku, astronomii, medicínu a právo. Nicméně středověká společnost byla zatížena spoustou náboženských omezení a předsudků, které v určitých oblastech jako medicína nebo evoluční biologie bránily učencům v jejich výzkumu. 

K mnoha zásadním objevům došlo v klášterech

Středověkého mnicha si většinou představíme jako muže zahloubaného do modliteb a přepisování textů. Boží služebníci však často byli zdatnými inženýry, vynálezci, lékaři a jinými studovanými odborníky. Důkazem jejich vědecké práce je řada vynálezů, které dodnes používáme, jako například hodiny, brýle, papír, knihtisk a mimo jiné také zdokonalili postup vaření piva. Pojďme se podívat na jejich nejzajímavější objevy.

Vynález mechanických hodin

První mechanické hodiny sestrojili mniši v 10. století. Důvodem jejich vývoje nebyly potřeby veřejnosti, ale liturgie. V klášterech totiž bylo nutné přesně dodržovat denní rozvrh modliteb a původně používané sluneční hodiny byly nepřesné. Kdy došlo k sestavení prvních mechanických hodin, se přesně neví. Jedny z nejstarších kyvadlových hodin sestrojil v roce 996 mnich Gerbert z Aurillacu, pozdější papež Silvestr II., na univerzitě v Magdeburku. „Vynález papeže Silvestra II. se stal základem pro koncepci mechanických hodin. Po 400 let byly mechanické hodiny církví vylepšovány, až do 15. století, kdy je přejala světská veřejnost ,“ uvádí web Ucatholic.com

Středověké hodiny v katedrále v Salisbury
Středověké hodiny v katedrále v Salisbury | Zdroj: Rwendland / Creative commons, CC-BY-SA

Vynález brýlí

Staří Římané a Egypťané používali pro lepší vidění průhledný kámen, ale až vynález brýlí se stal skutečnou revolucí pro všechny s vadami zraku. Středověké brýle vznikly kolem roku 1286 v italské Pise díky dominikánským mnichům, kteří potřebovali zlepšit své vidění, aby mohli efektivně pracovat s texty. Záznam z kroniky dominikánského kláštera svaté Kateřiny v Pise zmiňuje mnicha Alessandra della Spinu († 1313), který brýle jako první vyráběl: „Brýle nejprve vynalezl někdo jiný, kdo nebyl ochoten se o ně podělit. Spina je vyrobil a sdílel se všemi s veselým a ochotným srdcem.“

Vynález knihtisku

V 15. století vynalezl Johann Gutenberg revoluční knihtisk, který umožnil rychlý a efektivní tisk. Nicméně historie knihtisku sahá mnohem hlouběji do historie. V 9. století “... aplikovali čínští mniši inkoust na papír pomocí metody známé jako blokový tisk, při níž jsou dřevěné bloky potaženy inkoustem a lisovány na listy papíru.” píše magazín Live Science. Podobná metoda se využívala ještě o století dříve v Japonsku a Koreji.

Zdokonalení piva

První pivo vzniklo přibližně před 7 tisíci lety v Íránu. V 7. století němečtí Benediktini jeho výrobní proces zásadně vylepšili – přidali chmel, začali jej při skladování chladit a zavedli důležité hygienické postupy. Tak vzniklo pivo podobné tomu, které známe dnes. Mniši „tekutý chléb“ vařili především jako posilující nápoj pro pocestné, chudé a nemocné

Reklama
Reklama