Zbytky zničené tvrze ve Svojšicích skrývají tajemství, které už 400 let čeká na svého hledače
České hrady a zámky skrývají velkou řadu tajemství, pověr a mýtů. Vyjímkou nejsou ani historky o pokladech, jako je ten na Svojšické tvrzi, dnes již zřícenině. Pojďme se společně podívat kdy a jak tato historka vznika a co vše je na tom pravdy, máte šanci Svojšický poklad najít i vy?
Historie Svojšické tvrzi
Podle dostupných historických pramenů byla Svojšická tvrz založe a postavné kolem 1365. O její výstavbu se nejvíce přičinil Vladyka Mikíšek ze Svojšic. Tvrz sloužila k obraně před nepřáteli, což se hodilo zejména během Husitských válek, během kterých byla vypálena. Po smrti Vladyka Mikíška převzala vlastnictví nad tvrzí a přihlehlými panstvími v okolí manželka Vladyka Mikíška, Anna ze Svojšic. Po její smrti vládli tvrzi synové jejího manžela Václava Ruthara z Malešova. Následným sňatkem získali tvrz na období dlouhé 100. let Gerštorfové.
Tvrz byla vypálená a značně poškozená po útoku vojsk císaře Ferdinanda II. Následně přestala plnit svůj účel a nikdo ji již neobýval. Od té doby také chátrala, až do 20. století, kdy se rozhodl klub českých turistů tuto historickou tvrz obnovit.
Je ve Svojšické tvrzi opravdu poklad?
V roce 1621 Štěpán z Gerštorfu ukryl ve zdech jedné ze staveb truhlu se zlatými mincemi. Učinil tak před odjezdem do zahraničí, věřil totiž, že se jednou do své vlasti vrátí. V roce 1813 přijel do tvrzi voják, který o tomto příběhu věděl. Poptal v místni vsi zedníka a vyrazil s ním poklad ze zdiva vykopat, podařilo se mu to? Pokud poklad nenašla a historka je pravdivá, tak poklad bude v tvrzi uchován do dnes.
Kde najít Svojšickou tvrz
Svojšická tvrz se nechází ve stejnojmené obci Svojšice v Pardubickém kraji, vzdálené od krajského města pouhou hodinu jízdy automobilem.
Ke tvrzi vás skrz les dovede červená turistická značka, která vede z obce Horní Raškovice u Heřmanova, po cestě na tvrz vás čeká řada zajímavosti jako například rozhledna Barborka. Cesta vede příjemným lesním terénem, ve kterém se krásně schováte i během horkých letních dnů.
Do dnes je dochovaná značná část původního zdiva. Úspěchem je také dochování se jedno patrové obytné budovy včetně sklepů a gotického vchodu.
Rovněž se dochoval i tunel, který vede z tvrze až do zámku v Cholticích, který je vzdálen přes 4 km. V případě napedení zámku, měl tunel sloužit k rychlému přesunu do obranné tvrze, která nabízí lepší možnosti obrany.
Ať už si daný voják tehdy poklad odnesl a žil spokojeně do konce života a nebo se mu ho nepodařilo najít, a čeká třeba na vás. Tak Svojšice rozhodně stojí za návštěvu, tvrz se nechází v krásné krajině, poblíž je i zámek Choltice, který můžete spojit s výletem do tohoto místa nabytého historií.